Štata vietas likvidēšana – kas pienākas

J
jautā:
02. martā, 2019
Guntars

Labdien! Ja tiek likvidēta štata vieta, nostrādāti 2 gadi, vai par to jābrīdina iepriekš, vai pienākas kompensācija? Pēc darba devēja vārdiem, manas štata vietas nebūs, bet turpmāk mūsu uzņēmumu apkalpos cits uzņēmums.

A
atbild:
22. martā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba devējs darbinieku ir tiesīgs atlaist tikai pamatoti – saskaņā ar atbilstošiem Darba likuma pantiem. Uzteikumu var izteikt tikai rakstveidā.

Štata vietas likvidēšana ir viens no tiem uzteikuma iemesliem, ko atbilstoši Darba likuma normām dēvē par apstākļiem, kas saistīti ar ekonomiskajiem un ražošanas faktoriem. Tas nozīmē, ka Jums, saņemot darba devēja uzteikumu, tajā kā pamatojumam būtu jābūt norādītam DL 101. panta pirmās daļas 9. punktam. Šāda uzteikuma termiņš ir viens mēnesis.

Jebkuram darbiniekam, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, pēdējā dienā no darba devēja ir jāsaņem visas naudas summas, kas atbilstoši likumam un darba līgumam viņam pienākas. Tā ir darba alga par pēdējo nostrādāto posmu un neizmantotā atvaļinājuma kompensācija proporcionāli nostrādātajam laikam. Neizmaksāt šīs summas darba devējs nedrīkst.

Atlaišanas pabalsts darbiniekam pienākas Darba likuma 112. pantā noteiktās situācijās.

Situācijas, kad atlaišanas pabalsts jāmaksā, strikti nosaka likums: uzteicot darba līgumu, pamatojoties uz 101. panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9., 10. vai 11. punktu, atlaišanas pabalsts ir jāizmaksā šādā apmērā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.