TĒMA: Mājoklis

Vai var slēgt īres līgumu ar māsasdēlu

J
jautā:
01. martā, 2019
Alla

Man piederošajā dzīvoklī kopā ar manu ģimeni dzīvo arī mans pilngadīgs māsasdēls. Viņš atteicās piedalīties dzīvokļa/ģimenes maksājumos, bet lieto visus labumus kopā ar visiem. Vai būs likumīgi sastādīt viņam īres līgumu (vai kādu līdzīgu), lai nodrošinātu regulārus maksājumus, ja viņš jau ir deklarēts šajā dzīvoklī?

A
atbild:
18. martā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Dzīvesvietas deklarēšana dzīvoklī ir tikai un vienīgi nolūkam, lai persona būtu sasniedzama, kad viņai tiek sūtīta korespondence. Tas nerada juridisku pamatu dzīvošanai norādītajā adresē. Likums “Par dzīvojamo telpu īri” paredz, ka var izīrēt dzīvokli, dzīvokļa daļu, bet ne caurstaigājamas istabas vai vienas istabas daļu. Ja īrniekam var nodrošināt atsevišķu istabu, tad var slēgt attiecīgu īres līgumu, paredzot arī maksājumus. Vēlos vērst uzmanību, ka īres maksa ir uzskatāma par personas ienākumiem, no kā būs jāmaksā nodoklis. Ieteicams Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā iepazīties ar speciālo nodokļu maksāšanas kārtību īres darījumiem.