Uzvārda maiņa, neesot laulībā

J
jautā:
13. februārī, 2019
Laura

Vai es drīkstu pāriet bērnu uzvārdā, ja neesmu bijusi precējusies ar bērna tēvu?

A
atbild:
16. maijā, 2019
Tieslietu ministrija
Dzimtsarakstu departaments

Iespēju mainīt uzvārdu Latvijas Republikā regulē Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums (turpmāk – likums).

Likuma 2. panta pirmā daļa paredz, ka uzvārdu var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likuma 2. panta pirmajā daļā minētajiem iemesliem.

Likuma 2. panta pirmajā daļā sniegts konkrēts uzvārda maiņas iemeslu uzskaitījums:

  1. vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  2. persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  3. persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  4. persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
  5. personai mainīts dzimums.

No norādītā secināms, ka likumā nav paredzēts iemesls iegūt sava bērna uzvārdu (kas ir arī bērna tēva uzvārds).

Vienlaikus Civillikuma 86. pants noteic, ka, noslēdzot laulību, var iegūt otra laulātā uzvārdu, kas konkrētajā gadījumā būtu vienāds ar personas bērna uzvārdu.