E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16377
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Pašnodarbinātā sociālā apdrošināšana atkarīga no iemaksām

J
jautā:
13. februārī, 2019
Ilona

Labdien! Es strādāju parastu darbu no plkst.10 līdz 17 piecas dienas nedēļā un saņemu algu, par kuru tiek nomaksāti nodokļi. Vakaros pēc darba es dodos uz fitnesa klubu, kur trenējos un trenēju arī cilvēkus. Cilvēki man maksā skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu. Es neesmu konkrētās fitnesa zāles oficiālā trenere. Neesmu nekur nekā reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, pašnodarbinātā vai kā tamlīdzīgi. Man ir visi dokumenti, lai es varētu strādāt par fitnesa treneri. Tā kā kopā ar draugu plānojam apprecēties un pēc kāzām plānojam sākt domāt par kādu atvasi, es būtu ieinteresēta arī sākt domāt par savu māmiņalgu. Kas man jādara, lai legalizētu neregulāro naudu, kas man ienāk par cilvēku trenēšanu? Citus mēnešus tur ir 0, citus – 100 un vairāk eiro. Es labprāt gribētu par tiem nomaksāt kaut kādu nodokli, bet nezinu, kas man jādara.

A
atbild:
18. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Uzsākot saimniecisko darbību, tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) vai Uzņēmumu reģistrā (UR) kā komercdarbība.

Saimniecisko darbību var reģistrēt VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Dokumenti” > “No  veidlapas” > “Nodokļu maksātāja  pamatdarbības veida un reģistrācijas datu izmaiņu veidlapa” > “Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācijas dati” vai klātienē jebkurā klientu apkalpošanas centrā, uzrādot pasi vai personas apliecību (eID) un aizpildot nodokļu maksātāja reģistrācijas lapu.

Saimnieciskās darbības veicējs/pašnodarbinātais, kad ienākums mēnesī sasniedz 430 eiro (valstī noteiktā minimālā alga), maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – 32,15%. Šis apdrošināšanas apmērs ietver – pensiju apdrošināšanu, invaliditātes, maternitātes, slimības, vecāku apdrošināšanu, veselības apdrošināšanu. Līdz ar to no veiktajām iemaksām arī tiek aprēķināti pabalsti uzskaitītajos apdrošināšanas veidos, kā arī tiek krāts pensijas kapitāls.

Savukārt, ja ienākumi ir mazāki par 430 eiro mēnesī, jāmaksā 5% pensiju apdrošināšana. Šīs iemaksas veido pensijas kapitālu un apdrošināšanas stāžu. Tās nedod tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu.

Vecāku pabalstu (māmiņalgu) ir tiesības saņemt sociāli apdrošinātai personai, kura pabalsta piešķiršanas dienā (ir uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu).

Vecāku pabalstu apmēru nosaka procentos no vidējās iemaksu algas – atkarībā no tā, kādu pabalsta saņemšanas termiņu izvēlas. Ja izvēlas saņemt pabalstu līdz bērna vienam gadam – 60% no vidējās algas, ja līdz pusotram gadam – 43,75% no vidējās algas.

Darba ņēmējam kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, no kura tiek piešķirts pabalsts.

Pašnodarbinātajam kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta atbilstoši faktiski veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas vienu ceturksni (3 mēnešus) pirms tā ceturkšņa, kurā tiek piešķirts vecāku pabalsts.

Darba ņēmējs ir sociāli apdrošināts, jo sociālās iemaksas par viņu maksā gan darba devējs (24,09% no bruto algas), gan tās maksā pats darbinieks (11% ietur no darbinieka algas), kopā likme ir 35,09%

Pašnodarbinātais ir sociāli apdrošināts tikai tad, ja iemaksas no ienākuma faktiski ir veicis.

Informāciju par nodokļu režīma izvēli varat atrast VID mājaslapā: Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem; Saimnieciskās darbības veicēji.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 173 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU