TĒMA: Nodokļi

Likumā noteiktā nodokļa atlaide ir dzīvojamām mājām un tām piekritīgai zemei

J
jautā:
13. februārī, 2019
Edgars

Labdien! Mums ir trīs bērni, dzīvojam laukos, ārpus ciemata. Visi esam deklarēti šajā adresē. Īpašums ir ar vienu kadastra numuru, kopējā platība – 26 ha, lauksaimniecības zeme, purvs, mežs, krūmāji, kā arī pati ēka uz zemes. Saņemot rēķinu par NĪN, atlaide 50% ir par ēku un zemi zem tās. Bet vai šī atlaide neattiecas uz visu īpašumu? Paldies!

A
atbild:
18. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamā īpašuma nodokļa summa ir samazināma par 50 procentiem no aprēķinātās nodokļa summas, bet ne vairāk par 500 eiro, par šā likuma 3. panta pirmās daļas 2. punktā minētajiem nekustamā īpašuma nodokļa objektiem: dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, un tām piekritīgo zemi personai, ja šai personai (pašai vai kopā ar laulāto) vai tās laulātajam taksācijas gada 1. janvārī ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni) vai bērni līdz 24 gadu vecumam, kuri iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību, un ja personai vai tās laulātajam šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar vismaz trim no minētajiem bērniem.

Tas ir likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteiktais.

Pašvaldības savos saistošajos noteikumos detalizētāk nosaka nodokļa piemērošanas kārtību, tajā skaitā nosaka, kas ir būvei piekritīgā zeme. Un pašvaldības saistošajos noteikumos atšķirīgi definē terminu “būvei piekritīgā zeme”. Lūk, piemēri:

  • zemes gabals vai tā daļa, kura noteikta proporcionāli būvju apbūves laukumiem, ņemot vērā būvju izvietojumu zemesgabalā, kā arī būvju apbūves laukumam nepieciešamo zemes platību atbilstoši normatīvajam apbūves blīvumam, ievērojot piekļuvei un apsaimniekošanai nepieciešamo zemes gabala platību;
  • zeme, ko aizņem ēkas (būves) un pagalms, kā arī šo ēku (būvju) uzturēšanai nepieciešamā zeme – 1500 kvadrātmetru (m²) platībā;
  • zeme, ko aizņem ēka (būve), kā arī šo ēku (būvju) uzturēšanai nepieciešamā zeme – līdz 1200 m² platībā;
  • apbūves zemes gabals pilsētā vai ciemā vai zeme zem ēkām un būvēm saskaņā ar lauku zemes vienības robežu plāna zemes lietošanas veidu eksplikāciju;
  • zemes vienība, uz kuras atrodas ēka vai būve;
  • zeme pagastos – attiecīgās ēkas vai būves apbūves laukuma pieckārtīgs apmērs;
  • zeme, ko aizņem ēka (būve) proporcionāli zemes īpašuma/lietojuma kopplatībai;
  • zemes platība zem ēkām un būvēm, kas nepieciešama to ekspluatācijai saskaņā ar zemes robežu plānu un atbilstoši teritorijas plānojuma apbūves noteikumiem;
  • zeme, ko aizņem ēkas (būves) un pagalms, kā arī šo ēku (būvju) uzturēšanai nepieciešamā zeme – saskaņā ar apbūves noteikumiem.

Pašvaldība nodokļa maksāšanas paziņojumā Jums ir norādījusi, pamatojoties uz kādām tiesību aktu normām aprēķināts nodoklis un piemērota atlaide. Līdz ar to nodokļa aprēķina skaidrojumu varat iegūt savā pašvaldībā.