Pabalsts par slima bērna kopšanu – 80% no vidējās iemaksu algas

J
jautā:
12. februārī, 2019
Laura

Sveiki! Esmu atsākusi darbu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma un vēlos uzzināt, kā tagad man tiek aprēķinātas slimības lapas, ja saslimst bērns?

A
atbild:
25. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja saslimis bērns, ārsts no bērna pirmās slimības dienas izsniedz vecākam darbnespējas lapu B slima bērna kopšanai, pamatojoties uz kuru Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir un izmaksā slimības pabalstu par laiku:

  • no bērna slimības 1. dienas līdz 14. dienai, ja slimais bērns kopts mājās;
  • no 15. līdz 21. dienai, ja kādu perioda daļu bērns ir kopts stacionārā.

Pabalsta apmērs ir 80% apmērā no strādājošā vecāka, kurš kopj slimo bērnu, vidējās iemaksu algas.

Darba ņēmējam vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā saslimis bērns (pirmā saslimšanas diena).

Aprēķinot pabalstu, attiecīgajā 12 mēnešu periodā tiek ņemti vērā darbā gūtie ienākumi, no kuriem ir veiktas sociālās iemaksas, neieskaitot tajā pārejošas darba nespējas dienas un bērna kopšanas atvaļinājuma dienas.

Ja visā 12 kalendāro mēnešu periodā iemaksu algas nav tādēļ, ka bijis bērna kopšanas atvaļinājums (BKA), grūtniecības un dzemdību atvaļinājums vai bijusi pārejoša darbnespēja, tad iemaksu algas noteikšanai atkāpjas 32 mēnešu periodā par visu BKA, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, kā arī pārejošas darbnespējas periodu.