TĒMA: Nodokļi

Iegādes vērtībā iekļaujami izdevumi nekustamā īpašuma uzlabošanai un atjaunošanai

J
jautā:
12. februārī, 2019
Iveta

Vēlos pārdot māju ar zemi. Esmu īpašniece jau vairāk nekā 5 gadus, bet deklarējusies esmu citur – dzīvoklī. Ar kādiem izdevumiem jārēķinās pārdodot? Kāda būs valsts nodeva – 20%? Vai varu pierādīt savus ieguldījumus – pirkšanas cena, nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi, apdrošināšanas izmaksas? Vai, aprēķinot 20% nodokli, šos izdevumus ņems vērā?

A
atbild:
15. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, ja gūtajam ienākumam nav kāda no likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētajiem atbrīvojumiem, jāmaksā 20% nodoklis.

Ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas nosaka, no īpašuma pārdošanas cenas atņemot iegādes vērtību un nekustamajā īpašumā veikto ieguldījumu vērtību nekustamā īpašuma turēšanas laikā.

Nekustamā īpašuma iegādes vērtībā iekļauj arī izdevumus, kas saistīti ar tā iegūšanu:

  • valsts nodevu par darījuma noformēšanu;
  • valsts nodevu lietā par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai lietā par pēdējās gribas rīkojuma akta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā;
  • valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā;
  • komisijas naudu;
  • citus līdzīgus izdevumus.

Par veiktajiem ieguldījumiem nekustamajā īpašumā tā turēšanas laikā uzskata dokumentāri pierādāmus izdevumus, kas saistīti ar nekustamā īpašuma uzlabošanu un atjaunošanu.

Piemēram, mājai mainīts jumta segums, logi un durvis un samaksāts par remontdarbu pakalpojumu (pamato čeks par jumta seguma, logu un durvju iegādi, pakalpojuma līgums par jumta seguma uzlikšanu, logu, durvju nomaiņu, darbu nodošanas-pieņemšanas akts un kredītiestādes maksājuma uzdevums par darbu atlīdzību).

Jūsu minētie maksājumi – nekustamā īpašuma nodoklis, apdrošināšana – nav ieguldījumi.

Lai uzzinātu, kā tiks aprēķināts nodoklis, atsavinot nekustamo īpašumu, jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas ir norādītas VID mājaslapā.