E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16337
Lasīšanai: 4 minūtes
2
1
2
1

Pašnodarbinātajam ir vecāku apdrošināšana no faktiski veiktām iemaksām

J
jautā:
11. februārī, 2019
Ance

Labdien! Pastāvīgi saņemu algā 800,00 eiro neto un plānoju bērniņu. Darba devējs piedāvā turpmāk strādāt kā pašnodarbinātajai, tādējādi esot it kā izdevīgāk abām pusēm nodokļu ziņā, jo tad segtu arī manus obligātos maksājumus kā pašnodarbinātajai. Nesaprotu, vai tā tiešām var būt. Un kā tas ietekmē māmiņalgu? Kā vispār pašnodarbinātai personai var aprēķināt ikmēneša plānoto bērna kopšanas pabalstu izmaksu? Ja strādāju kā līdz šim, tad vienkārši internetā pieejamajos kalkulatoros ievadu bruto summu un viss aprēķinās saprotami. Paldies!

A
atbild:
15. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vecāku pabalstu (māmiņalgu) ir tiesības saņemt sociāli apdrošinātai personai, kura pabalsta piešķiršanas dienā ir uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu.

Vecāku pabalstu apmēru nosaka procentos no vidējās iemaksu algas – atkarībā no tā, kādu pabalsta saņemšanas termiņu izvēlas. Ja vēlas saņemt pabalstu līdz bērna vienam gadam – 60% no vidējās algas, ja līdz pusotram gadam – 43,75% no vidējās algas.

Darba ņēmējam kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, no kura tiek piešķirts pabalsts.

Pašnodarbinātajam kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta atbilstoši faktiski veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas vienu ceturksni (3 mēnešus) pirms tā ceturkšņa, kurā tiek piešķirts vecāku pabalsts.

Darba ņēmējs ir sociāli apdrošināts, jo sociālās iemaksas par viņu maksā gan darba devējs (24,09% no bruto algas), gan pats darbinieks (11% ietur no darbinieka algas), kopā likme ir 35,09%

Pašnodarbinātais ir sociāli apdrošināts tikai tad, ja iemaksas no ienākuma faktiski ir veiktas. Pašnodarbinātajam ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā. Vispārējā iemaksu likme (kas ietver arī apdrošināšanu vecāku pabalstam) ir 32,15%. Iemaksu minimālais gada apmērs pašnodarbinātajiem ir 5160 eiro gadā (430 eiro mēnesī), maksimālais apmērs – 62 800 eiro gadā.

Tātad vidējā iemaksu alga tiek rēķināta no tā ienākuma, no kura 12 mēnešu aprēķina periodā pašnodarbinātais ir maksājis sociālās iemaksas.

Darba ņēmēja tiesības ir noteiktas Darba likumā, tajā skaitā uz maternitātes un bērna kopšanas atvaļinājumu. Likuma 156. pants paredz, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu vai adopciju. Atvaļinājuma ilgums ir pusotrs gads, un to var pieprasīt jebkurā laikā, kamēr bērns sasniedz 8 gadu vecumu.

Uz pašnodarbinātajiem Darba likums neattiecas. Un, protams, darba devējam tas ir izdevīgi, turklāt arī nodokļu slogs darba devējam ir mazāks, ja izmanto pašnodarbinātā pakalpojumus.

Pēc Valsts darba inspekcijas pasūtījuma veiktajā pētījumā “Pašnodarbinātība Latvijā un tiesiskā regulējuma pilnveide pašnodarbināto darba apstākļu uzlabošanai” ir aplūkota arī pašnodarbinātā statusa ļaunprātīgas izmantošanas jeb viltus pašnodarbinātības problēma gan Latvijā, gan citās pētījumā minētajās valstīs. Pētījumā definēts, ka viltus pašnodarbinātie ir personas, kuras ir reģistrējušās kā pašnodarbinātas, tomēr strādā pie viena (vai pārsvarā viena) darba devēja.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 173 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU