TĒMA: Mājoklis

Kāda ir nekustamā īpašuma iegādes vērtība, ja apmaksā parādus

J
jautā:
09. februārī, 2019
ilze

Nekustamā īpašuma iegādes vērtība līgumā noteikta X, bet līgumam ir pielikums ar nosacījumu, ka pircējam papildus iegādes summai jāapmaksā pārdevēja parādsaistību summa Y par komunālajiem pakalpojumiem un neapmaksāto NĪN par iepriekšējiem periodiem. Ir apliecinoši dokumenti par šo papildu izdevumu apmaksu. Vai iegādes vērtība ir summa X vai tomēr summa X + Y?

A
atbild:
14. februārī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Nekustamā īpašuma vērtība ir noteiktā summa, par kādu īpašuma atsavināšanas datumā īpašums pāriet no viena īpašnieka pie otra savstarpēji nesaistītu pušu darījumā starp labprātīgu pārdevēju un labprātīgu pircēju pēc atbilstoša piedāvājuma, katrai no pusēm rīkojoties kompetenti, ar aprēķinu un bez piespiešanas.

Pārdevējam neapmaksājot parādsaistības par nekustamo īpašumu, to atsavinot, bet pircējam apmaksājot šīs parādsaistības, arī veidojas nekustamā īpašuma iegādes vērtība – summa X + Y, jo šādi pārdevējs pārdeva nekustamo īpašumu, attiecīgi par tādu pašu summu pircējs ieguva īpašumu.