TĒMA: Mājoklis

Īrnieku drīkst izlikt, balstoties uz tiesas spriedumu

J
jautā:
09. februārī, 2019
Denis

Labdien! Jautājums tāds: ielaidu paziņu bez jebkāda īres līguma savā dzīvoklī, nodzīvoja gandrīz 2,5 gadus, nemaksājot īres maksu. Savā starpā norunājām: pieskati dzīvokli, ja vajag, taisi remontu pēc sava ieskata! Tagad es gribu pārdot dzīvokli, protams, kā godīgs cilvēks piedāvāju paziņam, viņš negrib pirkt, bet arī pamest dzīvokli negrib. Kāda būtu mana rīcība? Gribētu, lai cilvēks labprātīgi pamet manu dzīvokli. Paldies!

A
atbild:
27. februārī, 2019

Likuma Par dzīvojamo telpu īri 2. pantā ir noteikts: “Dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam vai apakšīrniekam ir dzīvojamās telpas īres vai apakšīres līgums.”

Taču arī tad, ja īres līgums nav noslēgts un īrnieks labprātīgi dzīvojamo telpu neatbrīvo, viņu no dzīvokļa izlikt būs diezgan grūti. Īpašnieks patvaļīgi īrnieka mantas no dzīvokļa iznest nedrīkst, jo tad var nākties atbildēt par mantisku zaudējumu nodarīšanu. Konflikts ir risināms tiesas ceļā, iesniedzot prasību par personas izlikšanu sakarā ar to, ka tai nav īres līguma un nav maksāta īres maksa. Īrnieku drīkst izlikt, tikai pamatojoties uz tiesas spriedumu.

Ir tikai viens veids, kā panākt, lai cilvēks labprātīgi atbrīvo dzīvokli, – vienošanās sarunu ceļā.