Atlaišanas pabalsta izmaksas nosacījumi

J
jautā:
07. februārī, 2019
Natālija

Ja tiek reorganizēta vai likvidēta Jēkabpils vakara vidusskola, vai man kā 2. grupas invalīdei un pensionārei, kura šajā mācību iestādē strādā no 1999. gada 15. augusta, pienākas atlaišanas pabalsts? Cik lielā apmērā?

A
atbild:
15. februārī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atlaišanas pabalsta izmaksa ir atkarīga no tā, kāds būs atlaišanas pamatojums. Pensionāra vai invalīda statuss nenosaka darba devēja pienākumu izmaksāt atlaišanas pabalstu.

Svarīgi ir tas, kādu Darba likuma normu darba devējs, izsniedzot darba uzteikumu, būs tajā norādījis.

Parasti, ja notiek iestādes reorganizācija vai likvidēšana, darba devējs uzteikumā kā pamatojumu norāda Darba likuma 101. panta pirmās daļas 10. punktu.

Tādā gadījumā atlaišanas pabalsts ir jāizmaksā atbilstoši laikam, kādu darbinieks iestādē ir nostrādājis. To nosaka Darba likuma 112. pants:

  1. viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  2. divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  3. triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  4. četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

Ņemot vērā Jūsu jautājumā norādīto darba attiecību nodibināšanas laiku ( 15.08.1999.), pabalsta apmēru ietekmēs arī uzteikuma paziņošanas datums – pabalsta apmērs būs trīs vai četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā. Šādos gadījumos uzteikums darbiniekam ir jāiesniedz vienu mēnesi iepriekš.

Vairāk informācijas par darba devēja uzteikumu var uzzināt šajā skaidrojumā.