E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16245
Lasīšanai: 4 minūtes
4
4

Darbiniekam nav pienākuma parakstīt pušu vienošanos

J
jautā:
05. februārī, 2019
Liene

Labdien! Labprāt saņemtu konsultāciju rakstveidā sekojošā situācijā: šobrīd atrodos bērna kopšanas atvaļinājumā (dekrētā), jāatgriežas darbā 20.02.2019. Šodien saņēmu zvanu no sava darba devēja, ka nevarēs piedāvāt man darbu iepriekšējā amatā savā departamentā, kā arī runāju ar HR speciālisti, kura arī nevar nodrošināt mani ar darbu pat citos uzņēmuma departamentos.

Saskaņā ar Darba likumu uzņēmumam ir jāpiedāvā līdzīgs amats un ar to pašu darba algu, kas bija pirms došanās dekrēta atvaļinājumā:

(5) Sievietei, kura izmanto grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar sievietei ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.
(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 22.04.2004. likumu, kas stājas spēkā 08.05.2004.)


Uzņēmums tomēr spiež uz kompensāciju, kuras apmērs ir viena vidējā mēnešalga + viena mēneša pamatalga + atvaļinājuma nauda (neizmantotas 7 dienas). Atlaišanas punkts: saskaņā ar abu pušu vienošanos, nevis darbinieku štata samazināšanu. Darba stāžs uzņēmumā 4 gadi un 11 mēneši (12. martā būtu 5 gadi (kopā ar dekrēta atvaļinājumu)).

Kā var atrisināt šādu situāciju, ja es nevēlos iet prom no darba, bet gribu turpināt strādāt un līdz ar to noraidu piedāvāto kompensāciju? Vai šajā gadījumā uzņēmums rīkojas pareizi saskaņā ar Latvijas likumdošanu, vai tomēr ir konstatējami kādi pārkāpumi?

A
atbild:
12. februārī, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Saskaņā ar Darba likuma 156. panta ceturto daļu darbinieks, kurš atgriežas darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanas, jānodrošina ar iepriekšējo darbu. Apstāklis, ka bērna kopšanas atvaļinājuma laikā minētā darbinieka darba pienākumus veica cits darbinieks, nevar būt par šķērsli darbinieka nodrošināšanai ar iepriekšējo amatu vai darbu saskaņā ar noslēgto darba līgumu.

Taču darba devējs periodā, kamēr darbinieks izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, var veikt reorganizāciju uzņēmumā, likvidējot darbinieka amatu un tā vietā izveidojot citu. Tādā gadījumā saskaņā ar Darba likuma 156. panta ceturto daļu darbinieks jānodrošina ar citu, līdzvērtīgu darbu. Un tikai tad, ja darbinieks no piedāvājuma atsakās vai darba devējam nav iespējams piedāvāt darbu, kas atbilst darbinieka kvalifikācijai, darba līgumu drīkst uzteikt saskaņā ar Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu (darbinieku skaita samazināšana), izmaksājot Darba likuma 112. pantā paredzēto atlaišanas pabalstu. Šajā gadījumā būtiski ir pārliecināties, vai nepastāv Darba likumā noteiktie uzteikuma aizliegumi un ierobežojumi, proti, Darba likuma 109. panta pirmā daļa nosaka darba devējam aizliegumu uzteikt darba līgumu sievietei pēcdzemdību periodā, bet, ja viņa baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam. Ja pastāv šajā tiesību normā minētie nosacījumi, tie ir jādara zināmi darba devējam.

Jebkurā gadījumā darbiniekam nav pienākuma parakstīt vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu saskaņā ar pušu vienošanos. Turklāt, izbeidzot darba tiesiskās attiecības saskaņā ar Darba likuma 114. pantu, darba devējam nav pienākuma izmaksāt atlaišanas pabalstu.

Ja nepieciešama konsultācija situācijas risināšanai, kuras laikā tiktu izskatīti visi konkrētā gadījuma faktiskie apstākļi, Jums būtu ieteicams vērsties Valsts darba inspekcijā, kuras funkcija saskaņā ar Valsts darba inspekcijas likuma 3. panta pirmo daļu ir valsts uzraudzības un kontroles īstenošana darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU