TĒMA: Nodokļi

Nodokļa pārmaksa vai piemaksa būs redzama, iesniedzot deklarāciju

J
jautā:
03. februārī, 2019
Jānis

Labdien! Sakiet, kā ir ar ienākumu gada deklarāciju? Esmu 2. grupas invalīds, strādāju 2 darbavietās. Abās vietās nodokļa grāmatiņu nevar iesniegt, bet vai, iesniedzot deklarāciju par pagājušo gadu, es saņemšu arī atmaksu par nodokļu pārmaksu otrā darbā, kur nav iesniegta grāmatiņa? Lasīju, ka var nākties pat piemaksāt, vai tas attiecas arī uz tiem, kuriem ir invaliditāte?

A
atbild:
11. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jā, algas nodokļa grāmatiņu var iesniegt tikai vienā ienākumu gūšanas vietā.

Tajā darbavietā, kurā esat iesniedzis nodokļa grāmatiņu, algai līdz 1667 eiro mēnesī piemēro 20% nodokļa likmi.

Ja nodokļa grāmatiņā esat norādījis uz invaliditāti, tad darba devējs piemēro atvieglojumu par 2. grupas invaliditāti – 154 eiro mēnesī.

Otrā darbavietā no algas ietur 23% ienākuma nodokli.

Ja saņemat invaliditātes pensiju, tad algai vispārējo neapliekamo minimumu nepiemēro, jo strādājošiem pensijas saņēmējiem algu apliek ar ienākuma nodokli no pirmā eiro.

Pensijai izmaksātājs (VSAA) piemēro pensionāra neapliekamo minimumu – pērn tas bija 250 eiro, šogad 270 eiro mēnesī.

Kad iesniegsiet 2018. gada ienākumu deklarāciju, Valsts ieņēmumu dienests informēs, vai Jums ir izveidojusies nodokļa piemaksa (summa, kas vēl jāsamaksā par 2018. gadu) vai nodokļa pārmaksa (summa, ko VID atmaksās).

2018. gadā ir ieviests progresīvais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja gada ienākums ir līdz 20 004 eiro, likme visam gada ienākumam ir 20%. Ja ienākumi pārsniedz šo summu, tad daļai virs 20 004 eiro piemēro 23% likmi.

Gada ienākumu deklarāciju varēs iesniegt pēc 1. marta.

Iesniedzot deklarāciju, var deklarēt arī attaisnotos izdevumus, ja tādi bijuši, tajā skaitā par medicīnas pakalpojumiem.