Mazuļa vecāku bezdarbam apdrošina valsts

J
jautā:
17. janvārī, 2019
Jekaterina

Labdien! Gribēju prasīt sekojošu jautājumu: vai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma (1,5 gadi) var stāties biržā? Ja tas ir iespējams, tad kā tiek aprēķināti bezdarbnieka pabalsti?

A
atbild:
18. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA), lai iegūtu bezdarbnieka statusu, var jebkurš, ja nestrādā.

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu nosaka un to izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, ja ir nepieciešamais apdrošināšanas stāžs bezdarba apdrošināšanai.

 Tiesības saņemt pabalstu ir, ja:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Valsts apdrošina bezdarba gadījumam – par vienu no vecākiem veic sociālās apdrošināšanas iemaksas periodā, kad tiek kopts bērns līdz pusotra gada vecumam un tiek saņemts bērna kopšanas vai vecāku pabalsts. Līdz ar to pēc tam arī rodas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Kad var sākties pabalsta izmaksa, kāds būs pabalsta apmērs individuālā gadījumā, jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.