TĒMA: Finanses

Zāles no trešās valsts var saņemt – pasta sūtījumam jābūt atbilstoši noformētam

J
jautā:
17. janvārī, 2019
ivars

Labdien! Kas draud cilvēkam, kas pasūta zāles pa pastu no valsts ārpus Eiropas, tā sauktās trešās valsts, ja to atrod muita? Kas notiek ar paciņu? Paldies!

A
atbild:
22. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziskai personai ir tiesības ievest no ārvalstīm vai pa pastu saņemt zāles personīgai lietošanai no skaidri identificējama zāļu nosūtītāja, kurš atbilstoši nosūtītājas valsts tiesību aktiem ir tiesīgs zāles izplatīt. Zālēm jāatrodas konkrētā zāļu formā oriģinālā iepakojumā, un par tām ir uzrādāms pirkuma čeks vai līdzvērtīgs dokuments.

Personiskai lietošanai ievesto vai saņemto zāļu daudzums vienā reizē var būt ekvivalents:

  • 12 mēnešu lietošanai, ja zāles ieved no Eiropas Ekonomikas zonas valsts;
  • 6 mēnešu lietošanai, ja zāles ieved no trešās valsts.

No trešajām valstīm pa pastu saņemtās zāles fiziskai personai izsniedz pret recepti vai ārstniecības iestādes izdotu dokumentu. Dokumentiem svešvalodā pievieno apliecinātu tulkojumu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā apliecināmi dokumentu tulkojumi valsts valodā.

Fiziskai personai nav atļauts:

  • personīgai lietošanai ievest no ārvalstīm narkotiskos analgētiķus, jaunas psihoaktīvās vielas un aktīvās vielas;
  • saņemt pasta sūtījumā narkotiskos analgētiķus, jaunas psihoaktīvās vielas un aktīvās vielas, anaboliskos steroīdus, testosteronus, augšanas hormonus vai to analogus.

Ja muitas kontroles laikā pasta sūtījumā konstatē, piemēram, anaboliskos steroīdus, tos konfiscē un iznīcina. Ja tie ir atsevišķu privātpersonu sūtījumi, tad sods nedraud. Savukārt, ja kādu zāļu preparātu daudzums būs liels un radīsies aizdomas par narkotiku kontrabandu, tad var ierosināt krimināllietu.

Saskaņā ar Muitas likumu izdotie Ministru kabineta noteikumi Nr. 714 nosaka kārtību, kādā notiek preču iznīcināšana vai atteikšanās no precēm par labu valstij.