E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16131
Lasīšanai: 3 minūtes
17
17

Virsstundu apmaksas kārtība

J
jautā:
12. janvārī, 2019
Līga

Labdien! Man ir radies jautājums par algas aprēķinu virsstundu un svētku stundu gadījumā.
Piemērs manā gadījumā par decembri – maiņu darbs ar amata algu 612 eiro, normatīvās stundas – 136, tiek nostrādātas 83 virsstundas un 33 svētku stundas. Stundas likme, piemēram, 4,5 eiro. Kad tiek strādāts svētku dienā jau kā virsstundās, tad sanāk jau trīskārša samaksa, vai es kaut ko nesaprotu likumos? Saņemot no grāmatvedības algas lapiņu – normatīvās stundas 103, virsstundas 83 un svētku stundas 33.
Vai Jūs, lūdzu, man varētu izskaidrot? Apgādājamais viens, neapliekamais minimums netiek aprēķināts! Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
22. janvārī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Neredzot Jūsu darba līgumu, darba laika uzskaites tabeli un izsniegto algas lapiņu, būtu pārsteidzīgi un nekorekti sniegt Jums atbildi par Jūsu darba samaksas aprēķinu.

Tādēļ atbilde būs vairāk vispārīga par likumā noteikto kārtību un jēdzieniem, kurus nevajadzētu jaukt un brīvi interpretēt.

Darba likumā ir noteikts, ka par darba laika uzskaiti uzņēmumā atbild darba devējs. Pēc iesniegtās darba laika uzskaites tabeles tiek aprēķināta darba samaksa. Tas nozīmē, ka darbinieks var iepazīties ar darba devēja konkrētā mēneša tabelē uzskaitītajām darba stundām un neskaidros jautājumus pārjautāt.

Darba samaksas aprēķins ir cieši saistīts ar darba līgumā noteikto darba laika veidu. Ja ir nolīgts maiņu darbs, tad par virsstundu darbu uzskatāms tāds darbs, kad darba pārtraukšana nav iespējama, darbinieks pēc savas maiņas netiek nomainīts ar citu darbinieku un turpina strādāt.

Summētais darba laiks ir cits darba laika veids. Ja Jums ir nolīgts summētais darba laiks, tad saistībā ar virsstundu apmaksu jāvērtē arī, kāds Jums ir noteikts pārskata periods. Darba likuma 140. panta 3. daļā ir noteiks, ka summētā darba laika pārskata periods nevar būt ilgāks par trim mēnešiem. Taču līgumā var būt noteikts, ka pārskata periods ir viens mēnesis vai divi mēneši. Tas nozīmē, ka atkarībā no pārskata perioda atšķirsies virsstundu esamība.

Virsstundu darbs summētā darba laikā darbiniekam veidojas tad, ja tas pārskata periodā ir nostrādājis virs attiecīgā perioda normālā darba laika stundām. Virsstundu darba apmaksa veicama saskaņā ar Darba likuma 68. pantu, kas nosaka: “Darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100 procentu apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.”

Trīskārša samaksa summētā darba laika gadījumā nebūs piemērojama. Ja strādājāt svētku dienā, piemērojama piemaksa 100% apmērā par darbu svētku dienā. Ja konkrētajā mēnesī virs normālā darba laika ir nostrādātas X virsstundas, pienākas 100% piemaksa par X virsstundām. 

Labs saturs
17
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 167 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU