Lai piemērotu sodu, jākonstatē administratīvā pārkāpuma sastāvs

J
jautā:
10. janvārī, 2019
Jānis

E-konsultāciju portālā atradu Valsts darba inspekcijas skaidrojumu par soda apmēriem, ja netiek ievērots Darba likumā noteiktais darba un atpūtas laiks:

“2018. gada 25. janvārī. Valsts darba inspekcija, Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja.

Administratīvā atbildība par darba tiesiskās attiecības regulējošo normatīvo aktu pārkāpšanu noteikta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 41. pantā. Saskaņā ar minētā panta pirmo daļu par darba tiesiskās attiecības regulējošo normatīvo aktu pārkāpšanu, tai skaitā par Darba likumā noteikto prasību par darba un atpūtas laika neievērošanu, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu darba devējam – fiziskajai personai vai amatpersonai no trīsdesmit pieciem līdz trīssimt piecdesmit eiro, juridiskajai personai – no septiņdesmit līdz tūkstoš simt eiro.

Vēlos noskaidrot, vai Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 41. pantā noteiktais naudas sods tiek piemērots:

  • par pašu faktu – uzņēmumā netiek ievērotas Darba likumā noteiktās prasības attiecībā uz darba un atpūtas laiku;
  • par katru gadījumu – par katru nodarbināto, kurš pārskata periodā vidēji nostrādājis vairāk nekā 8 stundas dienā.
A
atbild:
22. janvārī, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktajam regulējumam administratīvais sods tiek piemērots par noteiktu administratīvo pārkāpumu, proti, konkrētajā gadījumā par darba tiesiskās attiecības regulējošo normatīvo aktu prasību neievērošanu.

Lai piemērotu administratīvo sodu, jākonstatē administratīvā pārkāpuma sastāvs – objekts, objektīvā puse, subjekts, subjektīvā puse. Objektīvā puse jeb administratīvā pārkāpuma izpausme ir atkarīga no konkrētās lietas faktiskajiem apstākļiem.

Pieņemot katrā konkrētā lietā lēmumu par administratīvā soda uzlikšanu, Valsts darba inspekcijas amatpersona noskaidro visus apstākļus, kam ir nozīme lietas pareizā izlemšanā.