E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16083
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
6
6

Mikrouzņēmumu nodokļa maksājumi un nodoklis citiem ienākumiem

J
jautā:
08. janvārī, 2019
Āris

Labdien! Esmu pašnodarbinātā persona, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Pagājušā gada vidū man piešķīra priekšlaicīgo valsts vecuma pensiju. Pensija pēc indeksācijas oktobrī 270 eiro. Turpinu strādāt. Mēneša atalgojums 420 eiro mēnesī. Pienācis laiks aizpildīt mikrouzņēmumu nodokļa deklarāciju par 2018. gada 4. ceturksni. Nav īsti skaidrs, cik un kādi nodokļi un iemaksas man tagad būtu jāmaksā. Esmu mūzikas pedagogs, un ik pa laikam tiek noslēgti arī autoratlīdzības līgumi, kur nodokļi jau nomaksāti, kā arī ieskaitīta maksa no AKKA/LAA par autortiesību atlīdzību. Manā apgādībā ir divi nepilngadīgi bērni – 9 un 15 gadi. Vai man bez mikrouzņēmuma nodokļa jāmaksā papildus vēl kādi nodokļi? Interesē viss, kas man jānomaksā, lai nepaliktu parādā.

A
atbild:
30. janvārī, 2019
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

No jautājumā ietverto faktu apraksta secinām, ka fiziskā persona saņem šādus ienākumus:

  • kā saimnieciskās darbības veicējs, kas ir reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs un ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs (turpmāk – mikrouzņēmums);
  • pensiju;
  • autoratlīdzību.

Mikrouzņēmuma apgrozījums ir saimnieciskās darbības ieņēmumi. Jautājumā norādīts, ka saimnieciskās darbības ieņēmumi mēnesī  ir 420 eiro, tādējādi mikrouzņēmuma nodokļa deklarācijas par 2018. gada 4. ceturksni 5.1 rindā  “Mikrouzņēmuma ceturkšņa apgrozījums, kuram tiek piemērota 15% likme” ir jāuzrāda 1260 eiro (420 x 3) un jāaprēķina mikrouzņēmuma nodoklis 189 eiro (1260 x 15%).

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja pensijas ienākumam tiek piemērots pensionāra neapliekamais minimums (2018. gadā 250 eiro mēnesī, 2019. gadā 270 eiro mēnesī).

Autoratlīdzības izmaksas brīdī autoratlīdzības izmaksātājs autoratlīdzībai piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk – nodoklis) likmi 20% apmērā neatkarīgi no autoratlīdzības apmēra.

Ja ienākuma (konkrētajā gadījumā pensija un autoratlīdzība) apmērs gadā pārsniedz 20 004 eiro, tad fiziskai personai rodas pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, veikt nodokļa pārrēķinu, piemērojot progresīvo nodokļa likmi (20% – ienākumam līdz 20 004 eiro, 23% – ienākumam virs 20 004 eiro), un piemaksāt nodokli atbilstoši veiktajam pārrēķinam.

Atvieglojumi par nepilngadīgajiem bērniem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam netiek piemēroti (arī ienākumam, par kuru nodokļi tiek maksāti vispārējā režīmā).

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 236 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU