TĒMA: Nodokļi

IK par darbinieku jāveic sociālās iemaksas un jāietur ienākuma nodoklis

J
jautā:
03. janvārī, 2019
Anna

Labdien! Man ir IK, kur esmu gan vadītāja, gan darbiniece, kā arī ir vēl viena darbiniece. Ja es maksāju darbiniecei algu, tad kādi nodokļi ir jāņem? Un vai, noņemot no ienākumiem visus nodokļus un citas izmaksas, ir tā, ka visa peļņa nāk man?

A
atbild:
08. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziskai personai, kas veic saimniecisko darbību, tātad arī individuālajam komersantam, ir tiesības savas saimnieciskās darbības veikšanai algot darbiniekus. Fiziskā persona, pieņemot darbā darbinieku, kļūst par darba devēju. Līdz ar to jāaprēķina darbaspēka nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un algas nodoklis. Darba ņēmējs nodokļus samaksā ar darba devēja starpniecību.

Fiziskai personai, kas nodarbina darbinieku, ir pienākums reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā darba devējam.

Darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums, un darba devējam jāievēro arī šis likums.

Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ienākumu no saimnieciskās darbības aprēķina kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību.

Ar saimniecisko darbību saistītos izdevumus piemēro apmērā, kas nepārsniedz 80% no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Ieņēmumos, kas gūti no saimnieciskās darbības, ieskaita:

  • ieņēmumu no preču, darbu un pakalpojumu pārdošanas;
  • ieņēmumus no īpašuma un telpu iznomāšanas vai izīrēšanas;
  • citus saimnieciskās darbības ieņēmumus.

Atsevišķiem saimnieciskās darbības izdevumu veidiem neņem vērā ierobežojumu. Tie ir:

  • darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas;
  • nekustamā īpašuma nodoklis;
  • pamatlīdzekļu nolietojums;
  • kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.

No ieņēmumiem atņemot izdevumus, veidojas ienākums, no kura jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis – rezumējošā kārtībā nākamajā gadā.

Individuālajam komersantam kā pašnodarbinātajam par sevi ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – reizi ceturksnī. Tas noteikts likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.

Saimnieciskās darbības veicējiem, ja nav zināšanu vismaz par grāmatvedības minimālajām prasībām un nodokļu piemērošanu, ieteicams apmeklēt Valsts ieņēmumu dienesta rīkotos bezmaksas seminārus. Informāciju par to laiku un vietu var atrast VID mājaslapā.