Vai iespējams pārdot īpašumu ar apgrūtinājumu – dzīvot atļauts līdz mūža galam

J
jautā:
01. janvārī, 2019
Evija

Labdien! Vīram ir dāvinājums (pusmāja) ar piebildi, ka dzīvot atļauts līdz mūža galam gan vīramātei, gan vīratēvam. Nolēmām īpašumu pārdot. Kā pareizi to izdarīt – kā rakstīt atļauju par pārdošanu? Vai pie pārdošanas ir jābūt vīra vecākiem? Vai tas, ka vīra vecākiem ir vēl viens īpašums (māja), maina rīcību? Varbūt šis fakts (īpašums) atceļ tiesības: līdz mūža galam? Tāpat – vai no saņemtās summas ir jāpiešķir kāda daļa vīra vecākiem?

A
atbild:
31. janvārī, 2019
Latvijas notārs
Sandra Jakušenoka, zvērināta notāre

Ja vīramātei un vīratēvam ir pielīgta atļauja dzīvot īpašumā līdz viņu mūža galam, tad īpašuma pārdošanas gadījumā vīra vecāki vai nu piedalās pie pirkuma līguma noslēgšanas, vai iepriekš notariāli apliecina piekrišanu īpašuma pārdošanai un lūdz dzēst zemesgrāmatā ierakstīto dzīvokļa (vai lietojuma) tiesību. Fakts, ka vīra vecākiem pieder vēl viens īpašums, situāciju nemaina un tiesības dzīvot dēlam uzdāvinātajā īpašumā neatceļ. Par summas piešķiršanu vecākiem jāvienojas ar pašiem vecākiem. Atsevišķos gadījumos dāvinājums slēgts ar uzlikumu, jau pie dāvinājuma līguma paredzot īpašuma pārdošanu un zināmas summas izmaksu vecākiem. Tādā gadījumā uzlikums jāizpilda. Ja uzlikuma nav, tad, kā minēts iepriekš, – pēc vienošanās ar vecākiem.