Laulāto mantiskās attiecības

J
jautā:
18. decembrī, 2018
Elīna

Tēvs ir precējies ar māti 30 gadus. Lai iegādātos dzīvokli, māte izmantoja manus, māsas un savus tajā laikā saucamos sertifikātus. Dzīvoklis tika nopirkts un zemesgrāmatā ierakstīts uz mātes vārda. Nu jau 18 gadus tēvs dzīvo atsevišķi ar citu ģimeni un nav ieguldījis nekādus līdzekļus nedz saimniecībā, nedz dzīvoklī. Ja laulība tiks šķirta tiesā, nevis pie notāra, jo nav vienošanās par laulības šķiršanu, un tiks prasīta tikai laulības šķiršana, vai jautājums par dzīvokli tiks skatīts tiesā? Jo dzīvoklis pieder mātei, bet tas tika iegādāts laulības laikā, bet viņa sertifikāti netika tur ieguldīti. Kāda ir šī juridiskā kārtība attiecībā uz sertifikātiem un par tiem iegādāto dzīvokli? Vai, šķirot laulību tiesā, pastāv risks pazaudēt dzīvokli? Varbūt tad laulība nav jāšķir?

A
atbild:
03. janvārī, 2019

Saskaņā ar Civillikuma 89. pantu katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās. Tādējādi, ja Jūs dokumentāli varat pierādīt, ka dzīvokļa īpašums, kas iegādāts laulības laikā, ir iegādāts par Jūsu mātes, Jūsu un Jūsu māsas privatizācijas sertifikātiem, kas ir Jūsu mātes atsevišķā manta, tad laulības šķiršanas procesā jautājums par īpašuma piederību tā arī jāizskata – kā par Jūsu mātes atsevišķo mantu. Detalizēti laulāto kopīgās un atsevišķās mantas institūta jēdziens ir apskatīts LV portāla skaidrojumā Par laulāto kopīgo un atsevišķo mantu. Šķirot laulību, pusēm ir jāvienojas arī par mantas sadali, ja šādu vienošanos panākt nav iespējams, mantas piederības jautājums ir izskatāms tiesā kā atsevišķs prasījums. Ja laulātie nav vienojušies par mantas sadali, tiesa saskaņā ar Civillikuma 77. pantu laulību nešķir. Jautājums par “risku pazaudēt dzīvokli” ir vērtējams attiecībā uz pierādījumiem, kas ir Jūsu rīcībā attiecībā uz atsevišķās mantas iegādi.