Vai vārda kļūda testamentā var traucēt saņemt mantojumu

J
jautā:
18. decembrī, 2018
Rūdolfs

Sveiki! Testamentā ir pieļauta kļūda – tieši mantinieka vārdam, vai arī cilvēks, kas atstāj mantu, norādījis arī trešo vārdu, kura pasē nav, bet ir personas kods, deklarētā dzīvesvietas adrese utt. Tas rada šaubas par mantojuma saņemšanu?

A
atbild:
22. janvārī, 2019
Signe Krūzkopa
LV portāls

Civillikuma 457. pantā norādīts: “Ja testamentā izlaists vai kļūdaini lietots kāds vārds, bet tā, ka no tam nevar rasties šaubas par testatora nodomu, tad šāda izlaiduma vai kļūdas dēļ testaments nezaudē spēku.”

Savukārt Civillikuma 465. pants nosaka: “Ja par mantojuma atstājēja nodomu nav nekādu šaubu, tad testaments nezaudē spēku tādēļ, ka testators maldījies nosaukumā vai aprakstā vai ka personā vai lietā norādītā īpašība vēlāk izzudusi.”

Vienlaikus mantiniekam, ejot pie zvērināta notāra, līdzi jāņem sava pase vai personas apliecība, mantojuma atstājēja miršanas apliecība, radniecību pierādošie dokumenti (dzimšanas apliecības, laulības apliecības), līdz ar to kā personu pietiekami apstiprinoša informācija būtu arī personas kods, deklarētā dzīvesvieta, vārds un uzvārds.

Taču jebkurā gadījumā jākonsultējas un situācija jāskaidro notāram, uzrādot papildus nepieciešamos dokumentus (piemēram, deklarētās dzīvesvietas apliecinājumu). Var doties uz konsultāciju pie jebkura Latvijas notāra (klātienē vai videorežīmā). Notāru sarakstu var atrast vietnē “latvijasnotars.lv”.