Slimības pabalstu maksā par kalendāra dienām

J
jautā:
14. decembrī, 2018
Augusts

Notika nelaimes gadījums darbā. Kā ar slimības naudu, ja tikai 80%, kas kompensē pārējos 20%?

A
atbild:
18. decembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja darbnespējas cēlonis ir nelaimes gadījums darbā, sociālās apdrošināšanas atlīdzību veido dažādi maksājumi:

  • slimības pabalsts;
  • atlīdzība par darbspēju zaudējumu;
  • atlīdzība par papildu izdevumiem, kas saistīti ar ārstēšanos.

Slimības pabalstu piešķir 80% apmērā no vidējās iemaksu algas un izmaksā, sākot no 11. darbnespējas dienas.

No 11. slimības dienas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu – 80% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Darba ņēmējam vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kad iestājusies pārejoša darba nespēja.

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina un pabalsta apmēru nosaka par vienu kalendāra dienu (ieskaitot brīvdienas), un to reizina ar tik dienām, cik ir norādītas darbnespējas lapā B.

Iemaksu alga ir bruto alga, no kuras tiek rēķinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Piemēram, ja bruto alga ir 600 eiro, tad slimības pabalsts ir apmēram 480 eiro. Ja bruto alga ir 1000 eiro, tad slimības pabalsts ir apmēram 800 eiro.

No slimības pabalsta neietur sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, taču valsts veic obligātās iemaksas par personu pensijas apdrošināšanai un apdrošināšanai pret bezdarbu.

Slimības pabalsts tiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Aprēķinot nodokli no slimības pabalsta, ņem vērā neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus.

Arī darba ņēmējs “uz rokas” nesaņem bruto algu. Līdz ar to nav pamatots jautājums par to, “kas kompensē pārējos 20%”.

Slimības pabalsts tiek maksāts līdz dienai, kad sāk izmaksāt atlīdzību par darbspēju zaudējumu.

Lai būtu tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu, darbspēju zaudējuma pakāpei, kuru nosaka Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK), ir jābūt, sākot no 25%. Ja darbspēju zaudējums ir noteikts robežās no 10% līdz 24%, tiesību uz apdrošināšanas atlīdzību nav.

Savukārt neatkarīgi no tā, vai persona saņem vai nesaņem atlīdzību, viņai ir tiesības uz papildu izdevumu atlīdzināšanu.

Par apdrošināšanas maksājumiem konkrētā situācijā ir jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.