Mantojums un prasījumu piedziņa

J
jautā:
13. decembrī, 2018
Erika

Pēc mātes nāves 2015. gada 21.05. pieteicos uz mantojumu, nekustamo īpašumu. Mantojuma apliecības reģistra nr. XXX (teksts aizklāts fiziskās personas datu aizsardzības nolūkā), īpašuma tiesības zemesgrāmatā nostiprinātas 10.12.2015. Pašreizējais zemes “īpašnieks” grib piedzīt zemes nomas parādus par 2013., 2014. un 2015. gadu. Cik ilgā laikā pēc mirušās īpašnieces nāves var parādu pieprasīt? Māte nomira 2014. gadā.

A
atbild:
28. decembrī, 2018

Saskaņā ar Notariāta likuma 297. pantuzvērināts notārs, izsludinot mantojuma lietas atklāšanu un pieteikšanās termiņu, sludinājumā norāda informāciju par to, ka termiņā nepieteiktās kreditoru pretenzijas tiks dzēstas.

Tas nozīmē, ka uz mantojuma masu pēc mantojuma lietas izsludināšanas ir jāpiesakās kā mantiniekiem, tā arī kreditoriem. Nepieteikšanās jeb pretenziju neizvirzīšanas sekas ir prasījuma tiesību zaudēšana.

Tādējādi, ja minētais kreditors nav pieteicis savus prasījumus mantojuma izsludināšanas laikā, turpmākā piedziņā nav iespējama (pieļaujama). Savukārt, ja pretenzijas zvērinātam notāram ir iesniegtas, tās ir apmierināmas tādā apjomā, kādā tās ir pieteiktas.