Kas ir papildu darbs

J
jautā:
10. decembrī, 2018
Ieva

Labdien! Gribētu zināt: vai pasākumu, diskotēku, baļļu, kas notiek vakarā, apsardzes funkciju nodrošināšana no pašvaldības policistu puses nav uzskatāma kā papilddarba veikšana un vai par šāda darba veikšanu ir jāslēdz līgums? Par to netiek maksātas ne virsstundas, ne nakts stundas ar tādu pamatojumu no vadības puses – tas ir amata aprakstā ierakstīts. Vai tas nav uzskatāms par papilddarbu?

A
atbild:
18. decembrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 56. panta 3. daļa nosaka: darba devējam nav tiesību prasīt, lai darbinieks veiktu darba līgumā neparedzētu darbu, izņemot situācijas nepārvaramas varas un ārkārtēju apstākļu novēršanai.

Tātad amata ietvaros veicamie darba pienākumi ir noteikti darba līgumā un/vai amata aprakstā.

Savukārt ar papildu darbu, ko veic pamatdarba vietā pie viena darba devēja, saprot darbu, ko darbinieks veic papildus tiešajiem darba pienākumiem. Papildu darbu darbiniekam darba devējs var uzlikt tikai ar darbinieka rakstveida piekrišanu, un par to pienākas atsevišķa samaksa.

Uzskaitīt darbinieka nostrādātās stundas ir darba devēja pienākums. Darba samaksa notiek saskaņā ar darba līgumā nolīgto darba laika veidu.

Algas dienā saņemot darba samaksu un tās aprēķinu – algas lapiņu, darbinieks var lūgt darba devējam to izskaidrot.