TĒMA: Mājoklis

Lietošanā piešķirtas zemes izpirkšana

J
jautā:
06. decembrī, 2018
Andris

Iegādāta māja 1985. gadā (ir pirkuma līgums un mājas grāmata), zeme šobrīd ir pagasta īpašums, ko iznomāja privātpersonai, kura liek aizvākties no zemes. Uz lūgumu piešķirt zemi īpašumā vai iznomāt ar izpirkšanas tiesībām zem mājas un saimniecības ēkām pagasts atsūtīja atteikumu. Vai tiešām mums nepienākas zeme zem mājas?

A
atbild:
17. decembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Jautājumus par lietošanā piešķirtās zemes izpirkšanu reglamentē Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likums. Atbilstoši minētā likuma 25. panta ceturtajai un 4.1 daļai par zemi, kas nepieciešama zemes lietotājam viņam piederošo ēku (būvju) uzturēšanai, noslēdzams zemes nomas līgums, un ēku (būvju) īpašnieks to turpmāk var atsavināt Publiskās personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, bet tā nav atsavināma vai iznomājama citai personai. Ja personai saskaņā ar šo likumu ir izbeigušās zemes pastāvīgās lietošanas tiesības un tā neizmanto zemes nomas pirmtiesības, bet uz zemesgabala atrodas šai personai piederošas ēkas (būves), pašvaldība pieņem lēmumu par atsevišķa zemesgabala izveidošanu platībā, kas nepieciešama ēku (būvju) uzturēšanai saskaņā ar pašvaldības saistošajos noteikumos paredzēto apbūves platību. Par izveidoto zemesgabalu noslēdzams zemes nomas līgums, un ēku (būvju) īpašnieks to turpmāk var atsavināt Publiskās personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, taču tas nav atsavināms vai iznomājams citai personai. Ņemot vērā citēto tiesisko regulējumu, pašvaldības rīcība vērtējama kā strīdīga.