Aizliegums atlaist grūtnieci nav absolūts

J
jautā:
04. decembrī, 2018
Elīna

Esmu grūtniece 16. grūtniecības nedēļā. Darbā neesmu parakstījusi amata aprakstu, jo, uzsākot darbu š. g. februārī, darba devējs tādu nebija sagatavojis. Šobrīd uz darbu eju, bet reāli nestrādāju, var teikt, ka “atsēžu” darba dienu, jo saprotu, ka darba devējs atlaist mani nevar. Vai man ir tiesības neparakstīt amata aprakstu, iekšējās kārtības noteikumus, darba līguma grozījumus, citus dokumentus, paskaidrojumus, ja patlaban darba devējs jau zina par manu grūtniecību? Varu principā arī nestrādāt, ja nav amata apraksta, kas to paredz, un saņemt pilnu algu, kas noteikta darba līgumā, darba devējam taču nav tiesību ne samazināt man slodzi, ne samazināt algu, ne atlaist, ja es neko šobrīd neparakstu?

A
atbild:
17. decembrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ar darba līguma parakstīšanu abas puses uzņemas noteiktas saistības. Darbinieks – pakļauties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs – maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus. To nosaka Darba likuma 28. panta otrā daļa, savukārt 54. pants paredz, ka darba kārtību uzņēmumā nosaka darba kārtības noteikumi, darba koplīgums, darba līgums un darba devēja rīkojumi.

Pret grūtniecēm ir aizliegta diskriminējoša attieksme, tomēr tas nenozīmē, ka darbiniece-grūtniece ir tiesīga atteikties iepazīties un neparakstīt dokumentus, ko tai iepazīstināšanas nolūkā izsniedz darba devējs, kā arī nepildīt darba līgumā uzņemtās saistības.

Jums var ieteikt pārvērtēt savu attieksmi pret darba devēju un vēlreiz iepazīties ar darba līguma noteikumiem.

Jāņem vērā, ka darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu arī grūtniecei, ja pamatojums ir kāds no Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā noteiktajiem apstākļiem:

  • darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību;
  • darbinieks, veicot darbu, rīkojies prettiesiski un tādēļ zaudējis darba devēja uzticību;
  • darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem, un šāda rīcība nav savienojama ar darba tiesisko attiecību turpināšanu;
  • darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī;
  • darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus un apdraudējis citu personu drošību un veselību;
  • tiek likvidēts darba devējs – juridiskā persona vai personālsabiedrība.