Radinieku un laulāto mantojuma tiesības

J
jautā:
03. decembrī, 2018
O.

Labdien! Nomira kāds no vecākiem, un otrās laulības laikā piedzima vēl divi bērni ar jauno laulāto. Kā notiek mantojuma sadalīšana? Šajā gadījumā tie ir 2 pirmās laulības pilngadīgi bērni (no aizgājušā cilvēka) un divi otrās laulības bērni (pilngadīgs un nepilngadīgs) + laulātais cilvēks (otra laulība). Vai tiešām tiek dalīts 50/50 un no aizgājušā daļas vēl 25% pieder palikušajam laulātajam? Un tad no atlikušajiem 25% tiek dalīts vēlreiz uz visiem 5 (4 bērni un laulātais)? Iznāk, ka laulātajai personai paliek 80% un katram bērnam 5%? Paldies!

A
atbild:
14. janvārī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs

Ja pareizi saprotu, tad tiek jautāts, kā tiks sadalīts mantojums, ja mantojuma atstājējam ir 4 bērni un laulātais. Mantošanas procesā visiem mantojuma atstājēja bērniem ir vienādas tiesības, un nav svarīgi, kuri bērni ir dzimuši laulībā ar pārdzīvojušo laulāto, kuri nav. Šajā gadījumā, kā to paredz Civillikums, ja mantojuma atstājējam ir 4 vai vairāk bērnu, tad pārdzīvojušais laulātais saņem ¼ daļu mantojuma, savukārt atlikušās ¾ tiek sadalītas starp 4 bērniem vienādās daļās.