Kurā valstī jāšķir laulība

J
jautā:
03. decembrī, 2018
Karina

Labdien! Mans vīrs ir no Gruzijas, es esmu latviete. Precējušies esam Zviedrijā. Tagad dzīvojam Īrijā. Sakiet, lūdzu, kurā valstī man ir jāšķir laulība? Paldies!

A
atbild:
22. janvārī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Lietas piekritību noteic Eiropas Padomes 2003. gada 27. novembra Regula (EK) Nr. 2201/2003 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par Regulas (EK) Nr. 1347/2000 atcelšanu. Vispārējās piekritības noteikumi paredzēti regulas 3. pantā, kura attiecīgie punkti noteic, ka kompetentā tiesa atrodas dalībvalstī, kurā ir

  • laulāto pastāvīgā dzīvesvieta
  • vai laulāto pēdējā pastāvīgā dzīvesvieta, ja viens no tiem arvien tur dzīvo,
  • vai atbildētāja pastāvīgā dzīvesvieta,
  • vai laulāto kopīga pieteikuma gadījumā, viena vai otra laulātā pastāvīgā dzīvesvieta,
  • vai prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz gadu tieši pirms prasības iesniegšanas,
  • vai prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz sešus mēnešus tieši pirms prasības iesniegšanas un tam ir šīs dalībvalsts piederība,
  • vai, Apvienotās Karalistes vai Īrijas gadījumā, domicils (pastāvīgā dzīvesvieta) šajā dalībvalstī,
  • vai arī – kuras valsts piederība ir abiem laulātajiem, vai, Apvienotās Karalistes un Īrijas gadījumā, kurā ir abu laulāto domicils.

Līdz ar to secināms, ka laulība būtu šķirama Īrijā.