TĒMA: Tieslietas

Cietušais kriminālprocesā

J
jautā:
02. decembrī, 2018
Zanna

“Lotslotto” prezentēja sevi kā loterijas aģentu internetā (interneta pakalpojuma sniedzējs). 2018. gada 15. maijā tika uzsākts kriminālprocess par interneta pārdevēju “Lotslotto” (pakalpojuma sniedzējs) tiešsaistē https://lotslotto.com, kas sniedz pakalpojumu kā loterijas sindikātu organizētājs pasaules mērogā no Lielbritānijas, bet reāli tikai saņem naudu uz Lietuvas bankas kontu (aģenta samaksa 10% no summas, kad klients uzvar loterijā). Šobrīd iesaldēju Lietuvas kontu, uz kuru pārskaitīju naudu – aģenta komisiju, bet nevaru atgūt savus līdzekļus, jo policijā pateica, ka ar atgriešanu nenodarbojas, arī Lietuvas banka atteica, jo vajag piekrišanu no konta īpašnieka (krāpnieka) vai tiesas lēmumu (kāds tiesas lēmums, ja izmeklēšana ilgs gadiem?!), un jāņem vērā fakts, ka visu šo laiku policijā tikai atzīst mani par cietušo pusi, bet izmeklēšana neiet uz priekšu. Situācija šobrīd: “Lotslotto” ir krāpnieks, ir kriminālprocess. Fiziska persona ir cietusī puse. Naudas līdzekli, kas tika pārskaitīti kā par pakalpojumu krāpniekam, ir iesaldēti. Kā fiziskai personai atgūt līdzekļus, ja ir zināms, kur ir iesaldēta nauda, un ir cietušās puses statuss?

A
atbild:
20. decembrī, 2018

Uzdotā jautājuma kontekstā vēršu Jūsu uzmanību uz nevainīguma prezumpcijas būtību, t.i., neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.  Detalizēti nevainīguma prezumpcija ir apskatīta LV portāla rakstā Nevainīguma prezumpcijas izpratne un nozīme kriminālprocesā. Tādējādi saskaņā ar Krimināllikuma 1.panta 1.daļu pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai tāda persona, kura ir vainīga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā. Atzīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un uzlikt kriminālsodu var ar tiesas spriedumu vai prokurora priekšrakstu saskaņā ar likumu. Ņemot vērā noziedzīgā nodarījuma raksturu un vietu (noziedzīgais nodarījums ir nodarīts Lietuvas Republikas teritorijā), šajā gadījumā piemērojami būs Lietuvas Republikas tiesību akti krimināltiesību jomā. Tā kā Jūsu naudas līdzekļi kredītiestādē ir “iesaldēti” (aizturēti), rīcība ar tiem (atgriešana cietušajiem) var notikt tikai pēc kriminālprocesa pabeigšanas un lēmuma pieņemšanas par turpmāku rīcību ar šiem naudas līdzekļiem.