Laulāto mantošanas tiesības

J
jautā:
01. decembrī, 2018
Anna

Vienam no laulātajiem ir piederējis nekustāmais īpašums līdz laulības noslēgšanai (iegūts par šī laulātā privatizācijas sertifikātiem). Vai otrs laulātais, kurš nav šī īpašuma līdzīpašnieks, ja pārdzīvo savu laulāto, var pieteikties uz šī īpašuma mantošanu? Un, ja šis laulātais (kurš nav līdzīpašnieks) maksā par šo īpašumu komunālos maksājumus, veicot paskaitījumus no sava bankas konta, vai tas dos tiesības pieteikties uz šī īpašuma mantojumu (komunālo rēķinu līgumi ir uz īpašnieka vārda)?

A
atbild:
14. janvārī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs

Laulātie vienmēr manto viens no otra neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā. Izņēmums ir gadījumi, kad starp laulātajiem ir noslēgts rīkojums nāves gadījumam, paredzot vīra kā mantotāja atteikšanos mantot pēc sievas. Citādi, mantojot pēc likuma, vīrs jebkurā gadījumā manto 1/2, ja nav bērnu vai adoptēto; līdzīgu daļu ar bērna daļu, ja aizsaulē aizgājušajam laulātajam ir mazāk par 4 bērniem, un 1/4 – ja vairāk par 4 bērniem. Ja bērnu vai adoptēto nav un nav arī vecāku, īsto brāļu vai māsu vai viņu bērnu, pusbrāļu vai pusmāsu vai viņu bērnu, vai arī neviens no viņiem mantojumu nepieņem – laulātais saņem visu mantojumu.