Vai var atsaukt dāvinājuma līgumu

J
jautā:
01. decembrī, 2018
inta

Labdien! Vecāmāte, noslēdzot dāvinājuma līgumu ar ierakstu zemesgrāmatā, novēlēja savu dzīvokli mazdēlam – ar tādu punktu, ka var dzīvot līdz mūža galam. Tagad, kad ir palikusi nespējīga sevi apkopt pēc insulta, mazdēls neliekas par viņu ne zinis. Jākopj ir meitai, pie kuras tagad dzīvo, un meitai vēl jāklausās pārmetumi, ka dēls, ar kuru nav izveidojušās labas attiecības, atņems vēl mazo dārziņu, bet bijušais vīrs bija tas, kurš, kā vecmamma saka, viņai galvu sagrozīja par dzīvokli. Tagad vecmamma grib atpakaļ dzīvokli sev, jo priekšā vēl operācija, bet par abpusēju sarunu nevar būt ne runas, oma nav spējīga izbraukāt tiesas. Ko un ar ko sākt? Zemesgrāmatu arī neatdod.

A
atbild:
14. janvārī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs

Dāvinājumu var atcelt, vienīgi dāvinātājam un dāvanas saņēmējam vienojoties. Ja vienošanās nav iespējama, ejams tiesas ceļš. Dāvinājuma saņēmēja rupja nepateicība var būt iemesls dāvinājuma līguma atcelšanai, taču tas tiesā būs jāpierāda. Ja kundze pati nav spējīga iesaistīties tiesāšanās procesā un izbraukāt tiesas sēdes, tad kādam ir jāuzņemas viņas interešu pārstāvēšana, kļūstot par viņas pilnvarnieku. Šādu pilnvaru var izdot pie jebkura zvērināta notāra. Notārs varēs sniegt arī sākotnēju juridisku konsultāciju saistībā ar konkrēto dāvinājuma līgumu. Pārstāvēšanai tiesā gan, visdrīzāk, būs nepieciešams advokāts.