Kāda izglītība nepieciešama, lai strādātu par angļu valodas skolotāju

J
jautā:
15. novembrī, 2018
Ieva

Kāda izglītība nepieciešama, lai strādātu par angļu valodas skolotāju sākumskolā? Vai students programmā “Pirmsskolas un sākumskolas skolotājs” var pasniegt angļu valodu sākumskolā?

A
atbild:
27. decembrī, 2018

Atbilstoši Izglītības likuma 48.panta pirmajā daļā noteiktajam strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kurai ir pedagoģiskā izglītība vai kura apgūst pedagoģisko izglītību, kas atbilst 2018. gada 11. septembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 569 Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību noteiktajām profesionālās kvalifikācijas prasībām.

  • No minētajos noteikumos vispārējās izglītības pedagogam noteiktajām prasībām izriet, ka par angļu valodas skolotāju sākumskolā var strādāt persona, kurai ir:
  • augstākā pedagoģiskā izglītība un angļu valodas skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā pedagoģiskā izglītība un sākumskolas (sākumizglītības) skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā pedagoģiskā izglītība un pamatizglītības skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā izglītība angļu valodas mācību priekšmetam atbilstošā zinātnes nozarē (piemēram, angļu filoloģijā) un skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā izglītība un maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar angļu valodas mācību priekšmeta saturu un didaktiku;
  • augstākā izglītība angļu valodas mācību priekšmetam atbilstošā zinātnes nozarē (piemēram, angļu filoloģijā), ja vienā izglītības iestādē ne ilgāk kā vienu gadu strādā skolotāja mentora vadībā;
  • augstākā izglītība, kuras ietvaros apgūti angļu valodas mācību priekšmetam atbilstošie studiju kursi sešu kredītpunktu jeb 240 stundu apjomā un persona apguvusi vai apgūst izglītības programmu pedagoģijā vismaz 650 stundu apjomā divu gadu laikā līdztekus pedagoga darbam;
  • augstākā pedagoģiskā izglītība un persona apguvusi vai gada laikā uzsāk apgūt augstskolā noteiktu pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu vismaz 160 stundu apjomā.

Līdz ar to pirmsšķietami varētu apgalvot, ka students, kurš iegūst pedagoģisko izglītību, studējot „programmā Pirmsskolas un sākumskolas skolotājs”, ir tiesīgs mācīt angļu valodu sākumskolā.