Kā dala mantu, šķirot laulību

J
jautā:
02. novembrī, 2018
Andris V.

Laulībā dzīvojam 20 gadus, sieva laulības laikā ir saņēmusi dāvinājumā īpašumu no savas mātes. Kas pie šķiršanās šajā gadījumā tiek dalīts? Paldies!

A
atbild:
16. novembrī, 2018
Signe Krūzkopa
LV portāls

Par pamatu laulāto mantisko jautājumu risināšanai, laulību šķirot, var uzskatīt Civillikuma 89. pantu, kura pirmajā daļā noteikts – katrs laulātais patur mantu, kas viņam piederējusi pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu.

Saskaņā ar Civillikuma 91. panta pirmo daļu katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos punktos minētā manta.

Tomēr jāpiebilst – ja persona veikusi ieguldījumu otras personas īpašumā, nepastāvot šo personu starpā noslēgtai laulībai, vai otra laulātā atsevišķajā mantā, šai personai ir tiesības uz atbilstošu atlīdzību. Tātad, nepretendējot uz sievas laulības laikā iegūto īpašumu (uz dāvinājuma līguma pamata – manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā), vīrs var tiesas ceļā lūgt kompensēt viņa izdevumus, kas ieguldīti šajā īpašumā.