E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15564
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Kā rīkoties, ja uzņēmums sūta īsziņas bez datu subjekta piekrišanas

J
jautā:
01. novembrī, 2018
Linda

Labdien! Jau ilgstoši kāds uzņēmums sūta savas mēstules uz manu telefona numuru. Es nekad neesmu pieteikusies saņemt šīs īsziņas. Sazināties ar konkrēto firmu var, zvanot uz maksas tālruni, atbildēt uz šīm īsziņām nav tehniski iespējams. Tāpēc sūtīju e-pasta vēstules ar lūgumu izņemt manu telefona numuru no viņu datubāzes. E-pastā ir apsolīts to izdarīt, bet faktiski īsziņas turpina pienākt. Kādas ir manas tiesības, un kur es varu vērsties ar sūdzību?

A
atbild:
17. janvārī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Atbilstoši Vispārīgās datu aizsardzības regulas 4. panta 7. punktam par personas datu apstrādes atbilstību regulai ir atbildīgs pārzinis, šajā gadījumā attiecīgais uzņēmums, kas nosaka personas datu apstrādes nolūkus un līdzekļus. 

Pārzinim, veicot personas datu apstrādi, ir jāievēro regulas 6. panta 1. punktā noteiktais, proti, apstrāde ir likumīga tikai tādā apmērā un tikai tad, ja ir piemērojams vismaz viens no 6. panta pirmajā punktā minētajiem pamatojumiem:

  • [personas, kuras dati tiek apstrādāti] piekrišana;
  • līguma izpilde;
  • juridisks pienākums;
  • sabiedrības intereses;
  • vitālo interešu aizsardzība;
  • leģitīmo interešu ievērošana.

Ja uz minēto datu apstrādi attiecināms kaut viens no regulas 6. panta pirmajā daļā minētajiem pamatojumiem, tad datu apstrāde ir likumīga. Ja nav attiecināms neviens no minētajiem pamatojumiem, datu apstrāde nav likumīga.

Jāuzsver, ka regula ievērojami paplašina ikvienas personas, kuras dati tiek apstrādāti (datu subjekta), kontroles tiesības pār saviem datiem. Tas nozīmē, ka Jums kā datu subjektam ir tiesības ne tikai saņemt skaidru un saprotamu informāciju par to, kas apstrādā Jūsu datus, kādi dati tiek apstrādāti un kāpēc, bet arī tiesības jebkurā brīdī vērsties pie konkrētā pārziņa un pieprasīt piekļuvi saviem personas datiem, kas ir tā rīcībā, bez maksas saņemt šo datu kopiju un iegūt jebkādu citu papildu informāciju par savu personas datu apstrādi, piemēram, kāds ir to apstrādes iemesls, kam ir pieeja jūsu datiem u. tml. Ja personas dati vairs nav nepieciešami tam nolūkam, kam tie tika sākotnēji vākti, to apstrādei nav tiesiska pamata, Jums ir tiesības pieprasīt savus datus dzēst vai datu apstrādi (sūtīt īsziņas) pārtraukt (plašāk LV portāla skaidrojumā Personas jaunās tiesības. Vispārīgā datu aizsardzības regula V).

Ja persona ir izmantojusi regulā noteiktās tiesības un tiek konstatēta nelikumīga datu apstrāde, tad pastāv iespēja vērsties Datu valsts inspekcijā ar attiecīgu lūgumu, savai sūdzībai pievienojot dokumentus (piemēram, datu subjekta pieprasījuma pārzinim un datu subjektam sniegtās pārziņa atbildes kopijas). Savukārt Datu valsts inspekcija saskaņā ar regulas 57. panta 1. punkta “f” apakšpunktu izskata sūdzību un īsteno tai regulā piešķirtās pilnvaras.

Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem ir paredzēta administratīvā atbildība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 204.7 panta pirmo daļu un 204.8 pantu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU