Lasīšanai: 1 minūte

Vai tiesa pēc savas iniciatīvas civilprocesā ir tiesīga uzaicināt liecinieku

J
jautā:
18. oktobrī, 2018
Jānis

Labdien! Man ir jautājums par civilprocesu. Vai tiesa pēc savas iniciatīvas civilprocesā ir tiesīga uzaicināt liecinieku, ja neviens no lietas dalībniekiem to nav lūdzis? Tā nav laulības šķiršanas lieta.

A
atbild:
06. novembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Nē, civillietā tiesa nav tiesīga pati vākt pierādījumus, tostarp uzaicināt lieciniekus, un tas izriet no pašiem civiltiesāšanās principiem – privātautonomijas, dispozitivitātes, sacīkstes un tiesas neitralitātes principa.

Vienīgais, kas tiesai tiek ļauts, ir noteikts Civilprocesa likuma 8. un 159. pantā (teksti identiski): “Tiesa lietas izskatīšanas gaitā izskaidro pusēm un trešajām personām procesuālo darbību izpildīšanas vai neizpildīšanas sekas.” Proti, izskaidro, ka vajadzētu liecinieku vai ko citu, bet, ja puse nereaģē vai saka nē, tad lieta jāskata un jālemj, balstoties uz tiem materiāliem, kas ir.