Ceļa servitūtu var nodibināt uz tiesas lēmuma pamata

J
jautā:
15. oktobrī, 2018
Andris

Nepieciešams nodibināt ceļa servitūtu, lai piekļūtu nekustamajam īpašumam. Īpašums pieder pašvaldībai (tiesiskais valdītājs), zemes nomnieks ar pirmpirkuma tiesībām nepiekrīt ceļa servitūta izveidei. Ir pašvaldības lēmums par ceļa servitūta izveidi, ja noslēdz līgumu ar nomnieku, – atbilde uz iesniegumu. Kā rīkoties?

A
atbild:
12. novembrī, 2018
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Nodibināt ceļa servitūtu, ja priekšnosacījumi atbilst tiesiskajam regulējumam (sīkāk par ceļa servitūta izveidi, lietošanu, lūgumu noslēgšanu var uzzināt LV portāla skaidrojumā “Ceļa servitūts – mana zeme cita labumam”), pirmkārt ir iespējams, noslēdzot savstarpēju līgumu starp abu nekustamo īpašumu (gan valdošā īpašuma (ceļa lietotāja), gan kalpojošā (zemes īpašums, uz kura atrodas ceļš)) īpašniekiem. Ja vienošanās un līguma noslēgšana nav panākama, tad ceļa servitūts nodibināms uz tiesas lēmuma pamata, reģistrējot to zemesgrāmatā. Nomnieka iebildumi šajā gadījumā nav būtiski. Taču, lai kvalitatīvi sagatavotu prasības pieteikumu tiesai, ieteicama profesionāla jurista palīdzība.