E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15473
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
6
6

Vai jāreģistrējas VID, ja saņem autoratlīdzību un ir darba ņēmējs citā uzņēmumā

J
jautā:
10. oktobrī, 2018
Mārtiņš

Labdien! Vai ir iespējams saņemt autoratlīdzību (vienreizēju), nereģistrējoties VID kā saimnieciskās darbības veicējam? Autoratlīdzības potenciālais saņēmējs vienlaikus ir arī darba ņēmējs citā uzņēmumā.

A
atbild:
16. oktobrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kopš šā gada janvāra autoratlīdzības izmaksātājam no saviem līdzekļiem no autoratlīdzības (bruto) 5% apmērā jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – pensiju apdrošināšanai par autoratlīdzības saņēmēju.

Ir atsevišķi gadījumi, kad autoratlīdzības izmaksātājs no šī pienākuma ir atbrīvots: 5% VSAOI maksājums nav jāveic par autoratlīdzības saņēmēju, kuram noteikta I vai II grupas invaliditāte, ir piešķirta vecuma pensija, pastāvīgā dzīvesvieta nav Latvijas Republikā, kā arī par autortiesību mantiniekiem un citu autortiesību pārņēmējiem.

Savukārt paša autora pienākums reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā pašnodarbinātajam, ja autors ir arī darba ņēmējs, atkarīgs no tā, kāda ir viņa alga. Proti, algai atskaites summa ir 430 eiro mēnesī (minimālā alga valstī).

Ja autoratlīdzības saņēmējs paralēli ir darba ņēmējs un alga viņam pie viena vai vairākiem darba devējiem kopā sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, tad no autoratlīdzības kā pašnodarbinātajam VSAOI nav jāveic (neatkarīgi no saņemtās autoratlīdzības apmēra).

Savukārt, ja autoratlīdzības saņēmējs paralēli ir darba ņēmējs, bet alga viņam pie viena vai vairākiem darba devējiem kopā nesasniedz minimālās algas apmēru, tad no autoratlīdzības, ja ienākums mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, ir jāveic VSAOI kā pašnodarbinātajam.

Tātad: ja uzņēmumā, kurā strādājat, alga ir mazāka par 430 eiro, bet autoratlīdzība citā vietā ir 430 eiro vai vairāk, tad ir jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam un no autoratlīdzības jāveic sociālās iemaksas vismaz no 430 eiro. Ja alga ir 430 eiro vai lielāka, tad, saņemot autoratlīdzību, kā pašnodarbinātajam nav jāreģistrējas un iemaksas nav jāveic.

Šāda kārtība kopš šā gada ir noteikta likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.

Ja mēnesī saņemtā autoratlīdzība ir mazāka par 430 eiro, autoram no tās VSAOI nav jāveic.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 42 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU