E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15467
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Kuram no vecākiem piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus

J
jautā:
10. oktobrī, 2018
Krista

Labdien! Vai nodokļu atvieglojumus par apgādībā esošu personu var prasīt tikai tas vecāks, pie kā bērns vairāk uzturas? Vai arī otrs vecāks? Vai ir nepieciešams bāriņtiesai kaut ko pierādīt, un kas kalpo kā pierādījums? Vai bāriņtiesas lēmums par nodokļu atvieglojumu piemērošanu ir pārsūdzams?

A
atbild:
11. oktobrī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. panta pirmās daļas 1. punkta a) apakšpunkts paredz, ka par nepilngadīga bērna uzturēšanu nodokļa atvieglojumi ir paredzēti vienam no apgādniekiem.

Tā paša panta 3.1 un 3.2 daļā ir noteikti divi gadījumi, kad atvieglojumu piemēro konkrētam vecākam:

  • Atvieglojumu par tāda nepilngadīga bērna uzturēšanu, par kuru tiek veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, piemēro tam nodokļa maksātājam, kuram fonda administrācija izmaksā uzturlīdzekļus par šo bērnu.
  • Atvieglojumu par nepilngadīga bērna uzturēšanu piemēro tam nodokļa maksātājam, kuram uz vecāku vienošanās vai tiesas nolēmuma pamata ir nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība.

Visos pārējos gadījumos atvieglojumu piemēro saskaņā ar vecāku vienošanos. Ja vecāki kopīgi īsteno aizgādību un savstarpēji nevar vienoties par to, kuram no viņiem pienākas atvieglojums par apgādībā esošu personu, atvieglojumu par apgādībā esošu bērnu piemēro tam nodokļu maksātājam – vecākam, kurš norādīts bāriņtiesas lēmuma par vecāku domstarpību izšķiršanu rezolutīvajā daļā.

No minētā izriet – ja pastāv strīds, vienam no vecākiem ir tiesības vērsties bāriņtiesā ar lūgumu pieņemt lēmumu, kuram no vecākiem piešķirt nodokļu atvieglojumus par apgādājamo.

Likumdevējs normatīvajos aktos nav precīzi noteicis kritērijus, pēc kuriem bāriņtiesai jāvadās, nosakot, kuram no vecākiem ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums. Līdz ar to bāriņtiesai pašai katrā gadījumā individuāli ir jāvērtē lietas apstākļi, ievērojot vairākos normatīvajos aktos nostiprināto bāriņtiesu darbības pamatprincipu – bāriņtiesas pieņemtie lēmumi ir vērsti tikai un vienīgi uz bērnu tiesību un interešu nodrošināšanu un aizstāvēšanu. Līdz ar to, pieņemot šādus lēmumus, ir jāpanāk risinājums, kas atbilst labākajām bērna interesēm.

Pieņemot lēmumus šādās lietās, būtiska nozīme ir bērna dzīvesvietai. Civillikuma 178. panta otrajā daļā ir noteikts – ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās, taču bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Tātad Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojuma piešķiršanai noteicošais ir tas, kurš no vecākiem bērnu uztur un aprūpē ikdienā. Turklāt atvieglojuma piešķiršanu nevar ietekmēt ne vecāku ienākumu, tostarp darba algas, lielums, ne vecāka spēja vai nespēja maksāt uzturlīdzekļus. Bērna aprūpe neaprobežojas tikai ar materiālu atbalstu. Ne mazāk svarīga ir sava laika veltīšana bērnam, uzturot ar viņu tiešu kontaktu, veidojot un attīstot savstarpējas attiecības, pavadot kopā laiku, bērnu izglītojot un socializējot.

Ja vecākiem ir strīds par to, kurš vairāk iesaistās bērna ikdienas uzturēšanā un aprūpē, bāriņtiesa var veikt pārbaudi vecāku dzīvesvietā, iztaujāt bērna skolotājus izglītības iestādē, ģimenes ārstu, lai noskaidrotu, kurš no vecākiem biežāk pavada bērnu uz skolu vai pie ārsta u. tml.

Bāriņtiesas lēmumi ir administratīvi akti, kas saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 49. panta pirmo daļu stājas spēkā un izpildāmi nekavējoties. Bāriņtiesas lēmumu ieinteresētā persona var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

Administratīvo aktu var apstrīdēt viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas, bet, ja rakstveidā izdotajā administratīvajā aktā nav norādes, kur un kādā termiņā to var apstrīdēt, – viena gada laikā no tā spēkā stāšanās dienas. Plašāk e-konsultācijā, kā apstrīdēt bāriņtiesas lēmumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU