TĒMA: Mājoklis

Kādas tiesības ir dzīvokļa īpašuma ieguvējam

J
jautā:
09. oktobrī, 2018
Viktors

Labdien! Lūdzu paskaidrot Dzīvokļa īpašuma līkuma II daļas 8. panta 2. daļu: “Līdz dzīvokļa īpašuma pirmreizējai reģistrēšanai zemesgrāmatā uz dzīvokļa īpašuma ieguvēju attiecas visas šā likuma normas, kas nosaka dzīvokļa īpašnieka tiesības, pienākumus un atbildību, izņemot tās likumā noteiktās tiesības, kuras dzīvokļa īpašuma ieguvējs iegūst tikai pēc dzīvokļa īpašuma reģistrēšanas zemesgrāmatā.”

Vai dzīvokļa īrnieks ir ieguvējs? Vai īpašuma ieguvējam ir tiesības piedalīties dzīvokļu īpašnieku kopības sanāksmē ar balss tiesībām? Paldies!

A
atbild:
11. oktobrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Īrnieks neiegūst tādas tiesības un pienākumus, kādi tie ir īpašniekam, jo īrniekam ir tiesības par samaksu tikai lietot telpas. Šajā Dzīvokļa īpašuma likuma 8. pantā sākotnēji likumdevējs bija paredzējis, ka dzīvokļa ieguvēji, t.i., tās personas, kas īpašumu ieguvušas privatizācijas ceļā, arī piedalās mājas apsaimniekošanā (sedz izdevumus u. c.). Bet, lai pilnvērtīgi iegūtu visas tiesības, ko paredz likums, privatizācija jāpabeidz un ieguvējam ir jāreģistrē sevi zemesgrāmatā.