Īpašuma sadalīšana pie laulības šķiršanas

J
jautā:
07. oktobrī, 2018
Jana

Labdien! Laulības laikā tika iegūts īpašums – māja un zeme. Īpašums sākotnēji tika iegādāts kredītā, es, sieva, biju par galvotāju, īpašumu vīrs reģistrēja uz sava vārda, vēlāk līdzekļus īpašuma kredīta dzēšanai vīrs saņēma no sava tēva. Jautājums, vai, šķirot laulību, man, sievai, pienākas kāda daļa no īpašuma, vai tas tomēr ir par vīra līdzekļiem iegūts īpašums? Nekādu laulības līgumu slēguši neesam.

A
atbild:
06. novembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Ja nekustamais īpašums ir iegādāts laulības laikā, tad atbilstoši Civillikuma 89. pantam un 91. pantam tas var būt gan viena laulātā atsevišķa manta, gan arī laulāto kopīga manta. Tiesu praksē ir atzīts, ka nekustamā īpašuma reģistrācija zemesgrāmatā tikai uz viena laulātā vārda nepadara to par šī laulātā atsevišķu mantu. Ja nekustamais īpašums zemesgrāmatā reģistrēts uz viena laulātā vārda, tad otram laulātajam ir tiesības lūgt atzīt to par laulāto kopīgu mantu, pamatojoties uz Civillikuma 89. panta otro daļu (viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās), un tiesai, izvērtējot lietas apstākļus un pierādījumus lietā, ir jākonstatē, ka tā ir vai nu kopīga manta, vai viena laulātā atsevišķa manta. Ja atbildētājs uzskata, ka tā ir viņa atsevišķa manta, tas atbilstoši Civillikuma 91. panta otrajai daļai atbildētājam arī būtu jāpierāda.