E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15430
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai ienākumus no uzņēmuma līguma ņem vērā pabalsta aprēķinā

J
jautā:
05. oktobrī, 2018
Anita

Labdien!

  1. Vēlētos noskaidrot, vai, saņemot ienākumus no noslēgta uzņēmuma līguma (kā fiziskai personai), samaksātie nodokļi tiks iekļauti maternitātes un vecāku pabalsta aprēķinā, ja papildus tam ir algots darbs uz darba līguma pamata?
  2. Ja ienākumi tiek gūti tikai no uzņēmuma līguma (kā fiziskai personai), uzņēmums veic nodokļu nomaksu, vai būs iespēja saņemt maternitātes un vecāku pabalstu? Vai arī, lai saņemtu šos pabalstus, būs jānoformē pašnodarbinātā statuss?

Paldies par Jūsu laiku, izskatot un atbildot uz jautājumu!

A
atbild:
19. oktobrī, 2018
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Jakseboga, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Ja noslēgts uzņēmuma līgums un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas) veic darba devējs, tad persona ir darba ņēmējs un no Valsts ieņēmumu dienesta tiek saņemta informācija par darba ņēmēja statusa iegūšanu, darba ienākumiem un obligātajām iemaksām.

Ja fiziskā persona ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, izmaksātājs izmaksā uzņēmuma līgumā paredzētos ienākumus, nodokļus neietur, bet obligātās iemaksas veic pats ienākuma saņēmējs kā pašnodarbinātais. Tādā gadījumā no Valsts ieņēmumu dienesta tiek saņemta informācija par pašnodarbinātā ienākumiem un faktiski veiktajām obligātajām iemaksām. Jāņem vērā, ka pašnodarbinātais ir sociāli apdrošināts tikai tad, ja faktiski ir veicis obligātās iemaksas.

Vēl jāatceras, ka pašnodarbinātais, kura ienākumi mēnesī nesasniedz minimālo darba algu, veic obligātās iemaksas 5% apmērā tikai pensiju apdrošināšanai un šīs obligātās iemaksas nedod tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu.

Savukārt uzņēmuma līguma gadījumā gan darba ņēmējs, gan pašnodarbinātais, kurš veicis obligātās iemaksas mēnesī 32,15% apmērā vismaz no minimālās darba algas, ir sociāli apdrošināts, un viņam ir tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu, ja darba nespējas perioda laikā, kas saistīts ar grūtniecību, dzemdībām un bērna kopšanu, netiek gūti darba  ienākumi. Aprēķinot maternitātes un vecāku pabalstu, uzņēmuma līguma laikā gūtie darba ienākumi tiks ņemti vērā (pašnodarbinātajam tikai tad, ja faktiski būs veiktas obligātās iemaksas).

Jāņem arī vērā, ka gadījumos, kad noslēgts uzņēmuma līgums, darba ņēmējam nepienākas bērna kopšanas atvaļinājums, līdz ar to vecāku pabalsts tiks izmaksāts 30% apmērā no piešķirtā pabalsta. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU