Vai var mainīt piešķirtā vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu

J
jautā:
05. oktobrī, 2018
Irina

Labdien!
Sakiet, vai ir iespēja mainīt bērna kopšanas pabalstu no 1 gada līdz 1,5 gadiem?
Ar cieņu!

A
atbild:
08. oktobrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna kopšanas pabalstu – 171 eiro mēnesī – maksā līdz bērna 1,5 gadu vecumam. Tā saņemšanai nav termiņa izvēles nosacījuma, un šo pabalstu maksā gan sociāli apdrošinātiem, gan neapdrošinātiem vecākiem (vienam).

Savukārt, ja Jūs interesē vecāku pabalsts, tad, to pieprasot, vecākiem tiek piedāvāta iespēja izvēlēties pabalsta saņemšanas ilgumu un atkarībā no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma tiek noteikts pabalsta apmērs:

  • līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai – 60% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas vai
  • līdz bērna pusotra gada vecumam – 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Ja ir izdarīta izvēle par vecāku pabalsta izmaksas periodu (līdz bērna 1 gada vecumam vai bērna pusotra gada vecumam) un pabalsts piešķirts, tad izmaksas periodu nav tiesību mainīt.

Vecāku pabalstu maksā sociāli apdrošinātiem vecākiem (darba ņēmējiem, pašnodarbinātajiem). Ja vecāku pabalsta saņēmējs strādā, tad izmaksā 30% no piešķirtā pabalsta.