TĒMA: Pensijas

Pensijas palielinājums atkarīgs no pensijas apmēra līdz indeksācijai

J
jautā:
04. oktobrī, 2018
Irēna

Esmu pensionāre ar 45 gadu darba stāžu, Latvijas pilsone, darbs tikai Latvijā. Saņemot pensiju oktobrī, bija piemaksa 3,46 eiro. Kā tā?

A
atbild:
15. oktobrī, 2018
Linda Balode
LV portāls

Likuma “Par valsts pensijām” izmaiņas, atbilstoši kurām šogad oktobrī indeksē pensijas, paredz lielākus koeficientus par ilgāku darba stāžu. Lielākais paaugstinātais koeficients ir 1,0720, ja kopējais apdrošināšanas stāžs ir 40 un vairāk gadu.

Šoreiz indeksē pensijas līdz 382 eiro. Protams, pensijas palielinājums ir atkarīgs no pensijas apmēra.

Ja pensija ir ļoti maza, tad indeksācija nevar dot lielu pieaugumu. Taču jebkurā gadījumā, ja nesaprotat pensijas apmēru pēc indeksācijas, pārjautājiet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Pašreiz, indeksējot pensijas, netiek indeksēta piemaksa, kas piešķirta par uzkrāto darba stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim. Saeima 27. septembrī pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, paredzot 2019. gada oktobra indeksācijā indeksēt ne tikai pensiju, bet arī piemaksu.

Vienlaikus šie likuma grozījumi paredz, ka nākamajā indeksācijā tiks izmantots vēl viens palielinātais koeficients, ja darba stāžs ir 45 gadi un ilgāks.