TĒMA: Ģimene

Bērna mātes tiesības nav plašākas kā tēva

J
jautā:
04. oktobrī, 2018
Juris

Laulības šķiršanas gadījumā tēvs ir tiesīgs atgūt bērnu, kas ir izņemts ārā no ģimenes?

A
atbild:
13. novembrī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 177. pantu bērns līdz pilngadības sasniegšanai ir vecāku aizgādībā. Tas nozīmē, ka abi dzimšanas apliecībā ierakstītie vecāki – gan māte, gan tēvs – neatkarīgi no tā, vai viņi ir laulāti vai nē, uz aizgādības tiesību pamata ir sava nepilngadīgā bērna dabiskie aizbildņi, proti, bērna likumiskie pārstāvji, kam ir vienlīdzīgas tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Bērna tiesību un tiesisko interešu aizsardzību nodrošina bāriņtiesa. Gadījumā, ja mainās apstākļi, kādēļ tika pārtrauktas aizgādības tiesības, saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 22. panta trešo daļu bāriņtiesa var lemt par pārtraukto bērna aizgādības tiesību atjaunošanu, ja bērna aizgādības tiesību pārtraukšanas iemesli ir zuduši. Lai bāriņtiesa lemtu par pārtraukto aizgādības tiesību atjaunošanu, vecākam (mātei vai tēvam) jāvēršas bāriņtiesā ar iesniegumu, kurā ietverts lūgums atjaunot pārtrauktās aizgādības tiesības.

LV portālā ir vairākas publikācijas par tēmu, kādas ir bērna tēva tiesības, ja vecāki šķiras.