Līgumsaistību pārņemšana

J
jautā:
13. septembrī, 2018
Zane

Tika noslēgts piespiedu nomas līgums (beztermiņa), bet nomainījās apsaimniekotājs, kurš vēlas slēgt jaunu nomas līgumu. Vai šajā gadījumā var piemērot Civillikuma 1519. pantu par tiesību pārņemšanu un saglabāt veco nomas līgumu?

A
atbild:
18. septembrī, 2018

Civillikuma 1519. pants nosaka: “No līguma izrietošās tiesības un saistības, ciktāl tās nav tīri personiskas, pāriet uz līdzēju mantiniekiem un tiesību pēcniekiem, ja vien likumā nav paredzēts noteikts izņēmums.” No Jūsu iesūtītā jautājuma secināms, ka apsaimniekotājs ir tikai iepriekšējā apsaimniekotāja saistību pārņēmējs.

Tādējādi tieši ir piemērojams Civillikuma 1519. pants un jau noslēgtais un spēkā esošais līgums var palikt nemainīgs.

Ja puses labprātīgi vēlas šādu līgumu pārslēgt, tas darāms uz brīvprātības principa pamata, un apsaimniekotāja vēlmei šeit nedrīkst būt noteicošais raksturs, jo apsaimniekotājs rīkojas saskaņā ar īpašnieka vai īpašnieku kopības lēmumu (piemēram, dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu).