Par zināšanu pilnveidi bērnu tiesību aizsardzības jomā

J
jautā:
11. septembrī, 2018
violeta

Radies jautājums sakarā ar bērnu tiesību aizsardzības obligātajiem kursiem. Ja mūsu kolektīvs 2015. gadā izgāja šos kursus (8 stundu), vai mums tagad atkal jāapmeklē šie kursi? MK noteikumos Nr. 173 rakstīts, ka tie apmeklējami reizi piecos gados.

A
atbild:
17. oktobrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ministru kabineta 2014. gada 1. aprīļa noteikumi Nr. 173 par kārtību, kādā apgūst speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, par šo zināšanu saturu un apjomu ir izdoti saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1 panta otro daļu.

Likuma 5.1 pants (Subjekti, kuriem nepieciešamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā) nosaka, ka speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā ir nepieciešamas:

  1. ārpusģimenes aprūpes iestāžu vadītājam, sociālajam darbiniekam un sociālajam rehabilitētājam;
  2. bāriņtiesas priekšsēdētājam, bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniekam, bāriņtiesas loceklim un personai, ja tā pašvaldības domes uzdevumā nodrošina juridisko atbalstu bāriņtiesai lēmuma sagatavošanā un citu bāriņtiesai noteikto uzdevumu izpildē;
  3. izglītības iestādes vadītājam un vadītāja vietniekam audzināšanas darbā;
  4. Izglītības kvalitātes valsts dienesta speciālistam;
  5. jaunatnes lietu speciālistam;
  6. ieslodzījuma vietas darbiniekam, kurš strādā ar nepilngadīgajiem;
  7. pašvaldības administratīvās komisijas vadītājam vai pašvaldības administratīvās komisijas bērnu lietu apakškomisijas vadītājam;
  8. pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas vadītājam;
  9. pašvaldības policijas darbiniekam, kurš strādā ar bērniem un ģimenēm;
  10. pašvaldības sociālā dienesta sociālajam darbiniekam, kurš strādā ar bērniem un ģimenēm;
  11. prokuroram;
  12. sociālajam pedagogam un psihologam, kurš strādā ar bērniem;
  13. sociālā dienesta vadītājam;
  14. tiesnesim;
  15. valsts bērnu tiesību aizsardzības inspektoram;
  16. Valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas vadītājam;
  17. Valsts policijas amatpersonai, kura strādā ar bērniem;
  18. vispārējās izglītības, profesionālās izglītības un interešu izglītības pedagogam;
  19. Valsts probācijas dienesta darbiniekam;
    • advokātam;
    • tiesu izpildītājam;
    • tiesu psiholoģijas ekspertam, kurš veic bērnu psiholoģiskā stāvokļa izpēti;
  20. jebkurai citai personai, ja ar tās pieņemtu pārvaldes lēmumu (it īpaši administratīvo aktu), faktisko rīcību vai cita veida darba vai dienesta pienākumu veikšanu tiek vai var tikt skartas bērna tiesības un tiesiskās intereses.

Kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, kā arī šo zināšanu saturu un apjomu nosaka Ministru kabinets.

Bērnu tiesību aizsardzības likumā pēdējos gados ir veikti grozījumi, tostarp paplašinot speciālistu loku, kam ir nepieciešamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, nosakot termiņus, līdz kuram laikam jāiegūst speciālās zināšanas.

No Jūsu jautājumā ietvertās informācijas nav izsecināms, kuras no zināšanu pilnveides prasībām un kādā apmērā attiecas uz Jūsu situāciju. MK noteikumi paredz atsevišķas situācijas, kad pietiek ik pēc pieciem gadiem apgūt 8 stundu apmācību programmu.

Ja uzskatāt, ka prasība apmeklēt konkrētus kursus nav pamatota un lietderīga, situācija jāpārrunā ar iestādes vadību.

Bērnu interesēs būtu, lai speciālisti, kuri ar viņiem strādā, orientētos gan aktuālajos normatīvajos aktos, gan jaunākajā praksē.