Dāvinājuma atsaukšana, šķirot laulību

J
jautā:
08. septembrī, 2018
Vineta

Esmu laulības laikā saņēmusi dāvinājumā no mātes nekustamo īpašumu. Mātes mērķis bija, lai laulības šķiršanas gadījumā īpašums paliktu man. Šobrīd vēlos šķirt laulību, taču īpašumu atstāt laulātajam. Vai mātei ir tiesības atsaukt dāvinājumu? Kā rīkoties, lai tā nenotiktu?

A
atbild:
04. oktobrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Civillikuma 1919. panta pirmā daļa nosaka, ka dāvinājumu var atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ.

Savukārt šā panta otrā daļa definē apdāvinātā rupju nepateicību, nosakot, ka par apdāvinātā nepateicību jāatzīst dāvinātāja rupji apvainojumi vārdos vai darbos, viņam tīši nodarīts svarīgs mantisks zaudējums un viņa dzīvības apdraudējums, kā arī viņa atstāšana bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt.

Līdz ar to atzīstams: ja laulības šķiršanas gadījumā dāvinātā manta tiek nodota otra laulātā īpašumā, nav saskatāms pamats dāvinājuma atsaukšanai.