Vai papildatvaļinājums par bērniem uzkrājas

J
jautā:
07. septembrī, 2018
Olga

Labdien! Vēlos saņemt atbildi par papildatvaļinājuma par bērniem (man ir 3 nepilngadīgi) uzkrājumu sekojošā gadījumā: Strādāju uzņēmumā no 20.10.2005. Mans pēdējais ikgadējais atvaļinājums bija 06.11.2017.–17.11.2017. Pirms šī atvaļinājuma biju iztērējis pilnīgi visu uzkrājumu par iepriekšējiem darba periodiem, un man tika piešķirts atvaļinājums avansā par darba periodu no 20.10.2017. līdz 19.10.2018.

2018. gada vasarā palūdzu piešķirt man papildatvaļinājumu par 3 bērniem – kopā 9 darba dienas par 2016., 2017. un 2018. gadu. Darba devējs piekrita man piešķirt tikai par 2 gadiem (sakot, ka tas ir saskaņā ar DL 31. pantu) un teica, ka tā ir viņa labā griba, jo saskaņā ar DL 151. panta 4. daļu, tā kā esmu iztērējis visu atvaļinājumu, man vispār nekas nepienākas.

Kā uzkrājas papildatvaļinājums par bērniem, un vai ir termiņi, kuros tas dzēšas? Paldies!

A
atbild:
21. janvārī, 2019
Valsts darba inspekcija
Ēriks Kildišs, Darba tiesību nodaļas vecākais eksperts

Darba likuma 151. panta ceturtā daļa nosaka, ka ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un izmanto līdz nākamā gada ikgadējam atvaļinājumam. Vienlaikus jāņem vērā, ka šis noteikums piemērojams tikai to ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu gadījumā, kas piešķirti pēc likuma grozījumu spēkā stāšanās (no 16.08.2017.). Piemēram, ja darbiniekam objektīvu iemeslu dēļ nav bijis iespējams izmantot ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par iepriekšējiem darba gadiem, tad darbinieks arī pēc 2017. gada 16. augusta, kad stājās spēkā Darba likuma grozījumi, ir tiesīgs prasīt papildatvaļinājuma piešķiršanu par iepriekšējiem diviem individuālajiem atvaļinājuma periodiem darba tiesisko attiecību pastāvēšanas laikā.

Minētais izriet no Darba likuma 31. panta pirmajā daļā noteiktā noilguma termiņa, proti, visi prasījumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, noilgst divu gadu laikā, ja likumā nav noteikts īsāks termiņš.

Savukārt tie papildatvaļinājumi, uz kuriem tiesības radušās pēc 2017. gada 16. augusta Darba likuma grozījumiem, neuzkrājas. Piemēram, gadījumā, ja nebūs izmantotas tiesības uz papildatvaļinājumu 2017. un 2018. gadā, 2019. gadā darbinieks, kurš būs izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par individuālo darba gadu, nevarēs izmantot papildatvaļinājumu par iepriekšējiem individuālajiem darba gadiem.