Bērniem maksā par paveikto darbu

J
jautā:
05. septembrī, 2018
Aija

Labdien! Vai, strādājot nepilnu darba laiku 35 stundas nedēļā (bērns līdz 14 gadu vecumam), darba devējam ir jāsaglabā alga par pilnu likmi, vai arī atbilstoši jāsamazina?

A
atbild:
17. septembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Līdztekus interesei par atalgojumu būtu jāzina arī, ka Darba likums stingri ierobežo bērnu un pusaudžu darba laika rāmi. Likuma 132. pantā noteikts:

  1. Personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek noteikta piecu dienu darba nedēļa.
  2. Bērnus, kuri sasnieguši 13 gadu vecumu, nedrīkst nodarbināt:
    • ilgāk par divām stundām dienā un vairāk par 10 stundām nedēļā, ja darbs tiek veikts mācību gada laikā;
    • ilgāk par četrām stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā, ja darbs tiek veikts laikā, kad izglītības iestādē ir brīvlaiks, bet, ja bērns jau sasniedzis 15 gadu vecumu, – ne ilgāk par septiņām stundām dienā un ne vairāk par 35 stundām nedēļā.

Bērniem par darbu maksā atbilstoši paveiktajam darbam (likuma 63. pants).

Darba likuma izpratnē (37. pants) bērns ir persona, kura ir jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību.